Vadeli süreçlerde Bitcoin (BTC) kullanımı tavan yaptı!

Vadeli süreçlerde Bitcoin (BTC) kullanımı tavan yaptı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Vadeli süreçlerde Bitcoin (BTC) kullanımı tavan yaptı!

Kripto vadeli süreçlerinde, Bitcoin’in (BTC) marjin teminatı olarak kullanılması tavan yaparak yüzde 33’e yükseldi.

Glassnode tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, Bitcoin tarafında vadeli süreç teminat kullanımı artış yaşıyor. Datalara nazaran, vadeli süreçler marjin teminatında, BTC’nin kullanımı yüzde 33’e yükseldi. Bu oran, temmuz ayında yüzde 20 düzeyindeydi.

BTC için yakın vakitte öngörülemez ve değişken fiyat hareketlerinin biteceği düşünülmüyor. Bunun sebeplerinden birisi olarak, vadeli süreçlerdeki BTC kullanımında yaşanan artış gösterildi.

Bitcoin, vadeli süreçlerde hakimiyetini artırıyor

Vadeli süreçler, kripto yatırımcılarının daha süratli sonuçlara ulaşmak ve daha keskin getiriler elde etmek için tercih ettiği usullerden birisi olarak biliniyor. Vadeli süreçlerde, marjin teminatı olarak Bitcoin, USDT ve Ethereum yüklü olarak kullanılabiliyor. Son vakitlerde USDT tarafında hakimiyet var. Lakin Bitcoin’in marjin olarak kullanımı, son aylarda yüzde 13 oranında arttı.

Glassnode bilgilerine nazaran, temmuz ayından bu yana Bitcoin’i marjin olarak kullanan vadeli süreçlerin açık faiz yüzdesi yaklaşık yüzde 20’den yüzde 33’e yükseldi. Nakit ya da stablecoin marjlı mukaveleler ise toplam açık durumun yüzde 65’ini oluşturuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Vadeli süreçlerde Bitcoin (BTC) kullanımı tavan yaptı! 1

Analistlere nazaran, BTC’yi türev maksadıyla kullanmak, piyasa açısından tesirli bir itici güç olabilir. Ayrıyeten kullanıcıların vadeli süreçlerde BTC’yi marj olarak tercih etmesi, BTC’nin fiyat hareketliliğini de değerli ölçüde etkileyebilir. Zira BTC tarafında, bilhassa borsalarda likidite eksikliği ön planda. Blockware Intelligence, BTC teminatlı vadeli süreçlere duyulan ilgilinin, volatiliteyi artırarak likidasyon oluşturabileceğini söz etti.

Blockware Intelligence analistleri, yayınladıkları bültende, “BTC’yi bir BTC türevi için teminat olarak kullanmak tesirli bir formda ikili darbe manasına geliyor.” dedi. Analistler’in tam görüşü ise şu formda;

“Eğer BTC’yi teminat olarak göstererek yükseliş taraflı süreç tutuyorsanız, fiyatın düşmesi sizi likidasyon noktanıza daha süratli götürür. Zira teminatınızın bedeli de birebir anda düşmektedir. Para kazanma etabında BTC’nize karşı kaldıraç kullanmak son derece risklidir. Yönsel olarak gerçek olabilirsiniz, lakin volatilite sizi ne olursa olsun silebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap