Uzmanlar Telaşlı: ABD’nin Yeni Kripto Yasası ‘Engelleyici!’

Uzmanlar Telaşlı: ABD’nin Yeni Kripto Yasası ‘Engelleyici!’

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Uzmanlar Telaşlı: ABD’nin Yeni Kripto Yasası ‘Engelleyici!’

Joe Biden tarafından ortaya konulan yeni kripto vergisi yasası, topluluk ortasında tasalara neden oluyor. Birçoklarına nazaran yeni yasa, kripto firmalarını ABD’de iş yapma konusunda daha da isteksiz hale getirecek.

Messari CEO’su, yeni kripto yasasının gelişimi engelleyeceğini söylüyor

25 Ağustos’ta, vergiden kaçan kripto kullanıcılarını yakalamak gayesiyle Ulusal Gelirler Yönetimi (IRS), aracı firmaların kripto paraların satışı ve ticareti için yeni kurallara uymasını önerdi. Ortacılar vergi beyanını kolaylaştırmak ve vergilerde hile yapılmasını önlemek için yeni bir form kullanacak.

Hazine, önerilen kuralların kripto para raporlamasını başka varlık çeşitleri hakkındaki raporlamaya misal hale getireceğini belirtti. Fakat pek çok kişi katı kuralların Blockchain bölümünü ABD’den daha da uzaklaştıracağını söylüyor. Messari CEO’su Ryan Selkis, Biden’ın tekrar seçilmesi durumunda kripto bölümünün ülkede gelişmeyeceğine inanarak habere olumsuz karşılık verenler ortasında yer aldı.

https://twitter.com/twobitidiot/status/1695173624456532347

Benzer halde, CoinFund’un lideri Chris Perkins, bu kuralların katiyen ABD’ye giren inovasyonu azaltacağını savunuyor. Sert baskılara başvurmak yerine, kripto sanayisinde inançlı yeniliklere imkan sağlayacak kolay ve detaylı kurallara gereksinim olduğuna inanıyor.

Bu ortada öbürleri, ne Demokratların ne de Cumhuriyetçilerin ABD’deki kripto çıkarlarını gereğince savunamayacağı konusunda kuşkucu olmaya devam ediyor. Bu noktada bir yorumcu, “Her iki tarafında kripto için yeterli olacağından emin değilim” diye yazı. Bir diğeri ise yeni kuralların kapalılık telaşlarını artırdığına dikkat çekti:

ABD’nin gelir vergisine bağlılığı, vergi ve yaptırım nezareti olmadan kamu defterlerindeki özel süreçleri ASLA kabul edemeyecekleri manasına geliyor.

‘Kripto ekosistemi klasik piyasalar bir tutulmamalı’

Blockchain Association CEO’su Kristin Smith’de ABD’nin yeni yasası hakkında telaşlı. Smith, ABD’nin kripto para raporlamasını klasik varlıklarla birleştirme konusunda tasalara sahip. 25 Ağustos’ta yaptığı açıklamalara nazaran:

Kripto ekosisteminin klâsik varlıklardan çok farklı olduğunu hatırlamak kıymetlidir, bu nedenle kuralların buna nazaran uyarlanması ve ahenk yolu olmayan ekosistem iştirakçilerini kapsamaması gerekir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Uzmanlar Telaşlı: ABD’nin Yeni Kripto Yasası ‘Engelleyici!’ 1

Madencileri yeni vergi oranları bekliyor

Endişeler, Biden’ın madencilik faaliyetlerini azaltmak için madenciliğe vergi uygulama teklifinin akabinde geldi. 9 Mart tarihli bütçe teklifinde “madencilikte kullanılan elektriğin maliyetinin %30’una eşit bir tüketim vergisi” olması önerildi.

ABD’deki kripto sanayisi, ülke içindeki inovasyonu etkileyen düzenleyici tercihlerle ilgili telaşlarını tekraren lisana getirdi. 13 Ağustos’ta Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein, SEC’in daima yaptırım tedbirlerine başvurmasının Blockchain firmalarını ülke dışına çıkaracağı konusunda uyardı. Sonnenshein, “Her sorunun mahkemeye gitmesi gerekiyorsa, o vakit ülke olarak burada meydana gelen yenilikleri bastırıyoruz” dedi. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, yeni kripto yasası çoğunluktan reaksiyon topluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap