Uzman Cevapladı: Nvidia, FTX Üzere Çökebilir Mi?

Uzman Cevapladı: Nvidia, FTX Üzere Çökebilir Mi?

Paylaş
BTC Piyasası: Uzman Cevapladı: Nvidia, FTX Üzere Çökebilir Mi?

Nvidia’nın yıldan bugüne inanılmaz %211’lik büyümesi, teknoloji bölümü optimist kazandırıyor. Ama, kimi uzmanlar bu süratli yükselişten kuşkulu. Research Affiliates LLC’nin kurucusu Rob Arnott, FTX benzeri kasvetli bir bakış açısı sunuyor.

Nvidia’nın üç aylık mali durumu kaygıları körüklüyor

Nvidia, uzman vloud sağlayıcısı CoreWeave’e verdiği 2,3 milyar dolarlık kredi limitiyle dikkat çekiyor. Bu kredi, BlackRock üzere ana borç verenlerin takviyesiyle gerçekleşti. Tıpkı vakitte Nvidia’nın üçüncü büyük hissedarı olan BlackRock, 115,6 milyondan fazla paya sahip.

CoreWeave CEO’su Michael Intrator, “Teminat ve ödeme planını belirlemek için onlarla görüştük. Borç piyasalarına erişimin uygun maliyetli bir yolunu sağlamak için varlık tabanına dayalı borç almak, bizim için önemlidir” dedi.

BTC Piyasası: Uzman Cevapladı: Nvidia, FTX Üzere Çökebilir Mi? 1

Bu kredi limitinin en dikkat çeken tarafı, Nvidia’nın grafik süreç ünitelerini (GPU’lar) teminat olarak kullanarak artan yapay zeka iş yükünü karşılamayı hedeflemesiydi. Ayrıyeten, 2,3 milyar dolarlık kredi limiti, Nvidia’nın ikinci çeyrekte elde ettiği data merkezi geliri ile tıpkı düzeyde bulunuyor. Firma, evvelki çeyreğe nazaran %141 ve geçen yılın tıpkı devrine nazaran ise %171 artışla, 10,3 milyar dolarlık rekor bir gelir açıkladı.

Bu finansal taktikler yasal olsa da, Nvidia’nın etik uygulamaları konusunda muhakkak kuşku uyandırıyor.

FTX mukadderatına işaret eden riskler

Teknoloji aygıtlarının süratle eskimesi, Nvidia’nın GPU’larıyla ilgili temel risklerden biri. Bununla birlikte, kripto borsası FTX tarafından benimsenen felaket mali stratejiyi hatırlıyor.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın, müşteri fonlarını karşı taraflarla karıştırdığı ve direkt müşteri onayı olmadan süreçler gerçekleştirdiği bildirildi. Daha da kıymetlisi, bu kaldıraçlı süreçlerden kimileri teminat olarak borsa tarafından geliştirilen bir kripto para ünitesi olan FTT’yi kullandı.

Nvidia ve CoreWeave’in iç içe geçmiş finansal faaliyetlerinin tesirleri, tıpkı FTX ve Alameda Research’ün kripto para piyasasında yaptığı üzere, finansal piyasada dalga dalga yayılıyor.

Gerçekten de Nvidia’nın 2023’teki muazzam büyümesi ve piyasa pahasına 836 milyar dolar eklemesi borsa hassaslığını etkiledi. Yapay zeka kesiminde algılanan hakimiyet tüm teknoloji bölümünü harekete geçirdi. Bu şişirilmiş büyüme, üretken yapay zekaya olan gerçek talebi maskeleyebilir ve istemeden istikrarsız bir balon yaratabilir.

Uzmanlar Nvidia’nın FTX üzere çökebileceğini söylüyor

Nvidia’nın astronomik yükselişi hem yatırımcıların hem de piyasa uzmanlarının dikkatini çekti. Bu yükseliş coşkusu o kadar ağır ki birden fazla kişi piyasa balonlarının tehlikelerini gözden kaçırmış üzere görünüyor. Nitekim de Nvidia’nın değerlemesi yükseldikçe, potansiyel bir piyasa balonu kaygısı de büyük boyutlara ulaşmaya başlıyor.

Research Affiliates LLC’nin kurucusu Rob Arnott kasvetli bir bakış açısı sundu. Yılbaşından bu yana %211 oranında artış gösteren Nvidia , bilgisayar bilimi ihtilalinin öncüsü olabilir. Lakin Arnott, pay senedini “Büyük Piyasa Yanılgısının ders kitabı hikayesi” olarak tanımladı.

Nvidia’nın fiyatı, GPU mimarisinin hakim olmaya devam edeceğine, yerini yeni girenlerin yahut öteki yapay zeka şirketlerindeki dahili projelere bırakmayacağına ve mevcut pazar beklentilerinin çok optimist olmadığına dair katılığı yansıtıyor…. Kendine çok güvenen piyasalar, paradoksal olarak gelecekteki parlak iş beklentilerini, daha da parlak mevcut pay senedi fiyat düzeylerine dönüştürüyor. Nvidia bu cinsin günümüzdeki örneği: harikalığın ötesinde fiyatlara sahip şahane bir şirket.

BTC Piyasası: Uzman Cevapladı: Nvidia, FTX Üzere Çökebilir Mi? 2

Arnott, Nvidia’nın pahasındaki bir düşüşün daha geniş bir pazar çöküşünü hızlandırabileceğini belirtti. Potansiyel piyasa balonlarına ait sağlam görüşleriyle tanınan uzman, tarihî kalıpları gözden kaçırmanın risklerini vurguladı. Arnott’a nazaran:

Doğru anlatıların gerçekleşmesi bile birçok yatırımcının beklediğinden daha uzun sürebilir. Yatırımcılar, gelecekteki büyümeye ait olumlu belirsizliğin olumsuz taraftan daha mümkün olduğunu düşünüyor. O vakitler 2020 dot-com balonunun belirttiği üzere, teknoloji payları gelecekteki tüm büyümeleri ve bundan sonrasını hesaba katmıyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang’ın değerli sayıda pay sattığını gösteren son dolgular da öyküyü körüklüyor. Her biri 4 ABD Doları fiyatındaki 29.688 hisseden oluşan iki küme için pay senedi opsiyonlarından yararlandı.

Kayıtlar, Huang’ın bu opsiyonları 1 Eylül’den 6 Eylül’e kadar muadil ölçüde ismi pay senedi için kullandığını ve üç başka süreci kapsadığını gösteriyor.

Bunu takiben Huang, satın alınan bu payları tıpkı müddet içinde üç farklı parti halinde sattı. Bu payların satış fiyatı 466,13 ile 497,17 dolar ortasında dalgalandı. Şirketin açıklamaları incelendiğinde, Huang’ın yararının bu üç partinin her biri için yaklaşık 14 milyon dolar olduğu ve yaklaşık 42.828.053 dolar kazandığı görüldü.

Nvidia’yı çevreleyen karmaşık mali hareketler ışığında yatırımcıların dikkatli davranması zaruridir. Tarihin gösterdiği üzere, denetimsiz optimistlik balonların önünü açabilir, sanayi devleri bile bu reaksiyonlardan muaf değil.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap