Uydurma aşkın bedelini kriptoyla ödedi: “Daha büyüğünü görmedik!”

Uydurma aşkın bedelini kriptoyla ödedi: “Daha büyüğünü görmedik!”

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Uydurma aşkın bedelini kriptoyla ödedi: “Daha büyüğünü görmedik!”

ABD’de yaşanan kripto dolandırıcılığı akıllara sakinlik verdi. Karısını terk etmesini ve onunla kaçmasını isteyen bir bayan tarafından 9.2 milyon dolar dolandırılan adamın başına gelen gelenler, en büyük kripto dolandırıcılıkları ortasına girdi.

ABD’nin Minnesota eyaletinde yaşayan bir adam, LinkedIn üzerinden kendisiyle bağlantıya geçip karısını terk etmesini ve onunla kaçmasını isteyen bir bayan tarafından dolandırıldı. İsmi açıklanmayan adam, Minnesota’daki bilinen en büyük kripto dolandırıcılığı olarak kayda geçen olayda, 9.2 milyon dolar kaybetti.

21 başka süreç yapıldı

Minnesotalı adam 21 Aralık’tan 8 Haziran’a kadar “Coinrule-web3” isimli kripto dolandırıcılığı platformuna yüksek ölçülerde toplamda 21 süreç üzerinden 9,2 milyon dolar yatırdı. Fakat, sandığı üzere fonlar onun ismine kripto para ünitesine yatırılmıyordu. Bunun yerine, fonlar banka hesaplarına ve akabinde sırf LinkedIn dolandırıcısı tarafından denetim edilen ve daha sonra fonları kendileri için yatıran cüzdanlara aktarıldı.

Sahte kar işaretleri ise adamın gerçek bir karar verdiğine inanmasına yol açtı ve bu müddet boyunca rastgele bir sahtekarlıktan şüphelenmemesine neden oldu. Yavaş yavaş kandırdığı adamın aklını duygusal manada da çelmeye başlayan bu bayan, bir mühlet sonra adamı karısından boşanmaya da ikna etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Uydurma aşkın bedelini kriptoyla ödedi: “Daha büyüğünü görmedik!” 1

Parayı çekmek isteyince gerçek ortaya çıktı

Karısından boşanmaya ikna olan adam, eşiyle birlikte yıllardır yaptığı birikimi ona haber vermeden dolandırıcıya gönderdi. Kocasının son 6 ayda birikim hesaplarını boşalttığını söyleyen karısının, şikayetiyle paniğe kapılan koca, tüm karını çekmek isteyince gerçek ortaya çıktı.

LinkedIn’deki bayan, adama iadelerini alabilmesi için 2,8 milyon dolarlık bir fiyat ödemesi gerektiğini söyledi. Bu ödeme olmayınca da dolandırıcı ortadan kayboldu.

“Daha büyüğünü görmedik!”

Konuyla ilgili konuşan eyalet başsavcısı Keith Ellison, “Bu kadar büyük bir kripto dolandırıcılık hadisesi eyalette hiç yaşanmamıştı. Bu kadarını görmemiştik.” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap