Usta Analist Korkuttu: Bitcoin Tarihi Tabanlara Düşebilir!

Usta Analist Korkuttu: Bitcoin Tarihi Tabanlara Düşebilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Usta Analist Korkuttu: Bitcoin Tarihi Tabanlara Düşebilir!

Önde gelen bir kripto uzmanı, Bitcoin ve altcoin piyasasının toplam piyasa bedelinin çökebileceği konusunda uyarıyor. Tasa verici varsayımlar, Fed’in şahin duruşu ve pay senedi piyasasındaki daralmaya dayanıyor.

Nicholas Merten, Bitcoin yatırımcılarını %50’lik düşüşe karşı uyardı

DataDash’in tanınan sunucusu Nicholas Merten, 512.000 YouTube takipçisine yaptığı son değerlendirmede, toplam kripto piyasa bedelinin (TOTAL) mevcut bedelinden tam 440 milyar dolar düşüş yaşayabileceğini sav ediyor. Analistin bu cüretkar varsayımlarının ardında somut neler var.

Nicholas Merten, Bitcoin’in şu anki fiyatından %43’ten fazla düşüş yaşayabileceğini belirtiyor. “En yeterli senaryo, şu an konum alanlar için, piyasa pahasının yaklaşık 650 milyar dolarlık bölgede dayanak bulması ya da Bitcoin’in 15.000-16.000 dolar bandında dengelenmesidir,” diye ekliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Usta Analist Korkuttu: Bitcoin Tarihi Tabanlara Düşebilir! 1

Yazıya başladığımızda, kripto piyasasının toplam piyasa kıymeti 1.092 trilyon dolar civarında. Bitcoin fiyatı da 26.584 dolar düzeyinde. Başkan kripto, son bir haftaya nazaran %0,8 oranında düşüş gösteriyor.

Fed baskısı ve pay senedi piyasasındaki düşüş

Merten, bu kestirimlerini Fed’in daima sıkılaştırıcı siyasetlerine dayandırıyor. Bu durum, birebir vakitte pay senetlerinin performansını da zayıflatıyor. Büyük teknoloji şirketlerinin, bilhassa Microsoft yahut Apple üzere devlerin payları düşerken, tahvil getirileri artıyor ve dolar daha az bulunur hale geliyor. Merten, bu değişikliklerin, artan belirsizlik ve volatilite dünyasında kriptoya ne yapabileceği konusunda sorular soruyor. İnsanların sahiden Bitcoin fiyatına yöneleceklerini düşünüyor mu? Analist bu mevzuda şunları söylüyor:

Bitcoin’in halving aktifliği ve sonlu arzıyla insanların Bitcoin’e yönleneceği argümanını anlıyorum. Lakin sonuçta, Bitcoin’in en güzel performansını mali daralma devirlerinde değil, yeni para ve kredi oluşturma devirlerinde gördüğünü gözlemliyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Usta Analist Korkuttu: Bitcoin Tarihi Tabanlara Düşebilir! 2

Merten’in Bitcoin tahlili, yatırımcıları ve kripto meraklılarını hem düşündürüyor hem de önlemli olmaları konusunda uyarıyor. Sonuç olarak, kripto piyasası her vakit öngörülemeyen dalgalanmalarla dolu olmuştur. Bu çeşit tahliller yatırımcıların kararlarını şuurlu bir biçimde vermeleri için değerlidir.

FED toplantısının akabinde Bitcoin’in gidişatının analizi

Bitcoin son birkaç haftada kıymetli ölçüde satış baskısı yaşadı. Satış baskısının birçok, Fed’in muhtemelen faiz oranlarını artırabileceğine ait kaygılardan kaynaklanıyordu. Günümüze süratli bir biçimde ilerleyelim ve FED’in duyurusunu yapmasının üzerinden 24 saatten fazla vakit geçti. Para otoritesi gösterge faiz oranını %5,25 ile %5,50 ortasında tutacağını açıkladı. Başka bir deyişle, muhtemel bir faiz artışı tasasının bilakis faiz oranları değişmeyecek. Btcpiyasasi.com olarak Fed lideri Powell’ın açıklamalarına Bitcoin fiyatının birinci reaksiyonuna bu yazıda yer verdik.

FED’in faiz oranlarını artırmama kararına karşın Bitcoin fiyat performansı son 24 saatte genel olarak düşüş eğilimindeydi. Bu yükseliş beklentilerine karşıttı. Satış baskısı, fiyatın evvelki yükselişin akabinde 50 günlük hareketli ortalamayla etkileşime girmesinin akabinde tetiklendi. Bu esnada, en az 1.000 BTC’ye sahip Bitcoin adresleri yakın vakitte kripto paralarının bir kısmını boşaltarak satış baskısına katkıda bulundular.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap