Ünlü yatırımcı, Bitcoin’in halving öncesi 6 haneli sayılara çıkacağını tez ediyor

Ünlü yatırımcı, Bitcoin’in halving öncesi 6 haneli sayılara çıkacağını tez ediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü yatırımcı, Bitcoin’in halving öncesi 6 haneli sayılara çıkacağını tez ediyor

Investing.com – Fundstrat Küresel Advisors’ın kurucu ortağı Tom Lee, Bitcoin’in 2024 yılında gerçekleşecek olan halving öncesinde 6 haneli sayılara çıkabileceğine inanıyor. 

Şirketinin son araştırma raporunda görüşlerini ileten Tom Lee, şu an kıymetlendirme basamağında olan spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının kripto parada bir ralliyi tetikleyeceğini düşünenler ortasında. Buna nazaran Bitcoin fiyatı için bir kestirimde bulunan analist, kripto paranın 2024 Nisan periyoduna kadar 140 bin ila 180 bin dolar aralığına çıkabileceği tarafında tezli bir varsayımda bulundu. Bu, şu anki düzeye nazaran %380 ila %520 ortasında önemli bir paha artışı manasına geliyor. 

Bu argümanının spot ETF onayına bağlayan Lee, ETF’nin sürece alınmasının akabinde günlük kripto para talebinin 125 milyon dolara çıkabileceğini öngörüyor. Buna nazaran günlük arz 25 milyon dolarda kalacağı için istikrarın sağlanması için fiyatın talebe nazaran artışa geçmesi gerekeceğini öne süren Tom Lee, Bitcoin için 140 bin ila 180 bin dolarlık bir fiyat kestiriminde bulundu. 

Tom Lee’nin görüşü, Fundstrat’ın Kripto Stratejisi Lideri Sean Farrell’in teziyle de uyumlu. Farrell de spot Bitcoin ETF’nin piyasa sürülmesiyle Bitcoin günlük talebinin 4 ila 5 kat artabileceği üzerinde duruyor. 

Spot Bitcoin ETF onayı ne durumda?

ABD SEC, geçmiş periyotlarda piyasanın şimdi olgunlaşmadığı gerekçesiyle 30’un üzerinde spot Bitcoin ETF onayına red kararı vermişti. Lakin geçtiğimiz ay dünyanın en büyük varlık yönetici BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusu yapması, görünümü değiştirdi. BlackRock’un akabinde birçok şirket müracaatlarını süratli biçimde yineledi.

SEC, son olarak mevcut müracaatların eksikliklerinden bahsederek güncelleme talep etti. Şirketlerin bu talebe süratli halde karşılık vermesinin akabinde piyasa iştirakçileri, SEC’in direkt red yerine güncelleme talebini olumlu karşıladı. 

Spot Bitcoin ETF’ye yönelik heyecanın temelinde bu eserler için Bitcoin tutulması gerekeceği için piyasanın likiditesinde önemli oranda bir artış olacağı yatıyor. Ayrıyeten kripto paranın kurumsal yatırımcılar ortasında benimsemesinin daha da artacağı niyeti, arzı kısacak olan halving olayıyla birleştirildiğinde kripto para hakkında yükseliş beklentisi güçleniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap