Ünlü Şirket Açıkladı: Bu Kripto Paradan Milyonluk Sattı!

Ünlü Şirket Açıkladı: Bu Kripto Paradan Milyonluk Sattı!

Paylaş
BTC Piyasası: Ünlü Şirket Açıkladı: Bu Kripto Paradan Milyonluk Sattı!

Bitcoin fiyatı 2023’ün 1. çeyreğinde biraz toparlanmayı başardı. Bu ortamda kripto madencilik firması Bitfarms borçlarını ödemek için 28,5 milyon dolar pahasında Bitcoin sattı.

Bitfarms, 1.267 BTC’lik büyük bir yığın sattı

Bu yılın birinci çeyreğindeki Bitcoin rallisi Bitcoin madencilik şirketleri için bir rahatlama oldu. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto borsası FTX’in çöküşünden sonra madencilik firmaları karlılık için gayret etti. Hatta kimileri, bu yükü taşımayı başaramadı ve iflas başvurusu yaptı.

Bir SEC belgesine nazaran, Bitfarms 2023’ün birinci çeyreğinde 1.297 BTC çıkardı. Fakat şirket, ekipman borçlarını ödemek için 1.267 BTC’lik büyük bir yığın satmak zorunda kaldı. Ayrıyeten, geçen yıl Bitfarms, kripto kışı sırasında likiditeyi artırmak için 3.000 BTC satmak zorunda kalmıştı.

BTC Piyasası: Ünlü Şirket Açıkladı: Bu Kripto Paradan Milyonluk Sattı! 1

Kripto madencisi hashrate oranını artırdı

BTC satışının yanı sıra Bitfarms, hashrate oranını 4,5 EH/s’den 4,8 EH/s’ye çıkarmak için 3.000 yeni madenci ekledi. Bu doğrultuda, madencilik şirketi, Eylül 2023 sonuna kadar 6.0 EH/s kilometre taşına ulaşmayı hedeflediğini açıkladı. Hash oranı, Bitcoin madenciliği için hesaplama gücünü söz eder. Kurucu Emiliano Grodzki’nin istifasının akabinde Aralık 2022’de atanan İcra Heyeti Lideri (CEO) Geoff Morphy şunları söyledi:

Mali ve işletme disiplinini müdafaaya odaklanarak, büyümeyi sürdürmek için güç ve esneklik oluşturduk. Bu kapsamda, 6.0 EH/s gayemizi 2023’ün 4. çeyreğinin sonundan 2023’ün 3. çeyreğinin sonuna kadar hızlandırdık.

Son olarak Bitfarms, bir evvelki çeyreğin gelirine nazaran yaklaşık %10 artışla 30 milyon dolar gelir bildirdi. Pay senedi şu anda Cuma günkü kapanış fiyatından %8 daha yüksek olan 1,08 dolardan süreç görüyor.

BTC Piyasası: Ünlü Şirket Açıkladı: Bu Kripto Paradan Milyonluk Sattı! 2

Bitcoin ve kripto bugün neden yükseliyor?

Bugün Bitcoin’deki yükseliş, her vakit olduğu üzere, hepsi birbiriyle bağlantılı olan çeşitli nedenlere bağlanabilir. Fakat şu anda Bitcoin ve kripto piyasası için en kıymetli odak noktası, aykırı korelasyonu nedeniyle ABD Dolar Endeksi (DXY). DXY (aynı zamanda) şu anda çok değerli bir kararla karşı karşıya.

Teknik analist Gert van Lagen’in açıkladığı üzere, DXY 2020/2021’de yaşananlara benzeri bir baş ve omuz (H&S) dönüşüyle karşı karşıya olabilir. Fakat bu defa yükseliş trendinden çok düşüş trendine işaret ediyor. İki yıldan uzun bir müddet evvel, DXY kırmızı düşüş trendi altında bir H&S taban gösterdi. Sağ omuz SMA 200’ün üzerindeydi ve son bir geri çekilme bir rallinin başlangıcını işaret etti. Şu anda DXY, yeşil yükseliş trendinin üzerinde bir H&S zirvesiyle karşı karşıya. Sağ omuz SMA 200’ün altında yer alıyor. Bu nedenle, mevcut yükseliş ayı evresinden evvel son bir sıçrama mümkün.

BTC Piyasası: Ünlü Şirket Açıkladı: Bu Kripto Paradan Milyonluk Sattı! 3DXY baş ve omuzları bilakis döndü / Kaynak: GertvanLagen / Twitter

Peki bugün Bitcoin ve kripto neden yükseliyor? DXY son beş günde yükseldikten sonra 102,8 direncinde ret gördü. DXY, basın vaktinde 102,5’e hafif bir geri çekilme (şimdilik) gördü. Bu hareketin, kripto yatırımcılarına baş ve omuzlar (H&S) dönüşünün teyidine dair umut vermesi mümkün.

Öte yandan, Bitcoin’in kendisi şu anda 1 günlük grafikte bir ‘baş ve omuz’ formasyonu oluşturdu. Birtakım analistler Bitcoin’in 25.200 dolara ya da daha da altına düşmesi için yaygara koparıyor. Öbür analistler BTC’nin grafik formasyonunun geçersiz olması için çok güzel bir yolda olduğunu söylüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap