Ünlü Psikolog: Bankalardan Kaçın! Bitcoin Tahlil Olabilir

Ünlü Psikolog: Bankalardan Kaçın! Bitcoin Tahlil Olabilir

Paylaş
BTC Piyasası: Ünlü Psikolog: Bankalardan Kaçın! Bitcoin Tahlil Olabilir

Kanadalı psikolog ve en çok satan müellif Dr. Jordan Peterson, toplumsal medyada bankaların gereksizliği ve Bitcoin (BTC)’in “bankaları ortadan kaldırma” aracı olup olamayacağı hakkında tartışma başlattı…

Bitcoin kullanma vakti geldi

Peterson’un paylaşımı, Avustralya’nın Macquarie Bank’ın “nakit, çek ve telefonla ödeme hizmetlerini kaldırma” kararı üzerineydi. Avustralya, fizikî nakit yahut başka merkezi olmayan ödeme formüllerini sonlandırmayı planlayan tek ülke değil. Birçok Avrupa ülkesinde nakit kullanımı aslında sonlu. Bilhassa, Nijeryalı bankaların ATM’leri düşük nakit çekim limitlerine sahip.

Bu bağlamda, Jordan Peterson, insanların bankaları kullanmayı bırakması gerektiğini öne sürdü. Ayrıyeten, Bitcoin (BTC)’in bu sorunu “düzeltebileceğini” belirtti. Bitcoin, nakit gibisi bir tecrübe arayanlar için alternatif bir araç olabilir.

Kanadalı hekim, daha evvel Bitcoin (BTC)’i küresel para transferleri için bir araç olarak kullanma eğilimini göstermişti. Daha sonra, fiat tabanlı GoFundMe hizmetlerini kullanmak yerine sınırsız bağış alabilmek için Joe Nakamoto!nun (@JoeNakamoto) tavsiyesiyle Lightning Network ile tanıştı.

Fikir ayrılığı sürüyor

Peterson’un sorusuna birçok ünlü Bitcoin savunucusu destekleyici karşılıklar verdi. “What is Money?” podcast’inin sunucusu Robert Breedlove şunları söyledi:

Bankalar, para kullanımına aksi taraf riski ekler. Kendi özünde Bitcoin, bu riski olmayan paradır. Evet, Bitcoin bunu düzeltir.

Ancak tartışma, ABD’nin 2024 seçimlerinde lider adayı olan Aaron Day üzere eleştirmenleri de beraberinde getirdi:

Hayır, yapamaz. Klâsik bankacılık sistemi saniyede 50.000-100.000 süreç yapabilir. ABD’deki CBDC pilotu saniyede 1.7 milyon süreç yapabilir. BTC yalnızca saniyede 7 süreç yapabilir. Bitcoin hakkında konuşmadan evvel araştırma yapmalısınız.

Silicon Valley Bank iflası, Bitcoin kullanımını tekrar gündeme getirdi

En büyük stablecoin’lerden biri olan USD Coin (USDC), Amerikalı firma Circle’ın 3,3 milyar dolarlık rezervin Silicon Valley Bank’ta tutulduğunu açıklamasının akabinde Mart ayında taban fiyatlara geriledi geriledi. Bu gelişme, USDC’nin bedelinin dolara muadil olmasını amaçlayan 1:1 dolar peg’ini kırdı. USDC o vakitler 0,87 dolara kadar düştü.

BTC Piyasası: Ünlü Psikolog: Bankalardan Kaçın! Bitcoin Tahlil Olabilir 1

Yetkililer, durumu mümkün olan en kısa müddette stabilize etmek ismine Beyaz Saray ve ABD Hazine Bakanlığı ile irtibat geçti. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız SVB çöküşü, büyük bir bank run olayı tetikledi. SVB’nin bağlı ünitesinin iflas ilan edileceği İngiltere’de de salgının yayılma korkusu ortaya çıktı. Yaklaşık 180 teknoloji şirketinin başkanı, krize müdahale etmesi için Şansölye Jeremy Hunt’ı aradı. Özetle, Silikon Vadisi Bankası Mart ayında 2008 krizinden beri en büyük ABD banka iflasıyla çöktü. Olay, Bitcoin ve kripto paraların kullanım durumlarını bir kere daha gündeme getirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap