Ünlü Kripto Teşebbüsçüsü Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılıkla Suçlanıyor!

Ünlü Kripto Teşebbüsçüsü Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılıkla Suçlanıyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Ünlü Kripto Teşebbüsçüsü Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılıkla Suçlanıyor!

Kripto teşebbüsçüsü İsrail’de 290 milyon dolarlık dolandırıcılıkla ilgili potansiyel kovuşturmayla karşı karşıya. İsrail ulusal, polisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrail Premier Ligi futbol kadrosunun eski sahibi Moshe Hogeg’in dolandırıcılık, hırsızlık, kara para aklama, sahtecilik ve vergi hatasından yargılanması gerektiğini söyledi.

Kripto girişimcisine milyonlarca dolarlık dolandırıcılık suçlaması

Bloomberg’in haberine nazaran, ulusal polis gücü savcılara Moshe Hogeg’in dolandırıcılık, hırsızlık, kara para aklama ve cinsel kabahatlerle suçlanmasını tavsiye ederek, İsrail vatandaşını geçersiz mazeretlerle kripto projeleri için yatırımcılardan 290 milyon dolar toplamakla suçladı. Yatırımcı daha evvel Kasım 2021’de İsrailli yetkililer tarafından, kripto para ünitesiyle ilgili dolandırıcılık da dahil olmak üzere yasadışı faaliyetlerde bulunduğu argümanıyla gözaltına alını. Bu suçlama nedeniyle yaklaşık bir ay mesken mahpusunda kaldı.

Moshe Hogeg ve Çarşamba günü kimliği açıklanmayan kimi ortakları, 2017 ve 2018’de 4 kripto projesi için toplanan milyonlarca doları kullanmakla suçlanıyor. Kaynaklar, polisin 180 şahitle görüştüğünü ve 900 adet delil topladığını söylüyor. Argümanlara nazaran Hogeg’in aktör Leonardo DiCaprio ile teması var. Ayrıyeten, bir startup’a yatırım yapmaya ikna ettiği Meksikalı milyarder Carlos Slim ile alakalı.

BTC Piyasası: Ünlü Kripto Teşebbüsçüsü Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılıkla Suçlanıyor! 1

Moshe Hogeg, kripto alanında kıymetli bir figür olduğunu söylüyor!

Bu ortada, Hogeg toplumsal medya X’te epey etkindi. Geçtiğimiz hafta boyunca kripto haberlerini paylaştı. Suçlamalar, Hogeg’in kripto projelerini de içeren yasadışı faaliyetlerine ait iki yıllık bir soruşturmanın akabinde geldi. Hogeg, Haziran ayında Fas’a gitti. Bu seyahatinde “alternatif bir internet ağına” dayanan bir Blockchain projesi olan Tomi’ye katıldığını açıkladı. Hogeg o devirde, kripto alanında bir figür olarak yetkililerin gayesi haline gelmiş olabileceğini söyledi.

Polis soruşturmasının çeşitli ülkelerdeki para ve mülklere el konulmasını da içerdiği bildiriliyor. Hogeg’in bir sözcüsünün soruşturmanın sonuçlanmasını memnuniyetle karşıladığını söylediği ve davayı ele alan birçok yayını kendisine karşı “büyük bir haksızlık” olarak nitelendirdiği bildirildi. Bu ortada, Hogeg tüm tezleri reddetti. Hogeg’in yasadışı olduğu sav edilen fonları kullanarak yaptığı satın almalar ortasında Beitar Jerusalem futbol kulübünün mülkiyeti için 7 milyon dolar da bulunuyordu. Grubu Ağustos 2022’de işadamı Barak Abramov’a sattı.

Dolandırıcılar USDT onay dolandırıcılığıyla 675.000 dolar çaldı

Kripto güvenlik firması PeckShield, bir dolandırıcının beş gün içinde 675.000 USDT’nin üzerinde para çaldığını vurguladı. Dolandırıcı, kurbanı sınırsız USDT harcamasına müsaade vermesi için kandırarak USDT onay dolandırıcılığını gerçekleştirdi. PeckShield, daha fazla fon kaybını önlemek için kullanıcılardan sınırsız USDT harcama müsaadesini iptal etmelerini istedi. Blockchain güvenlik firması şimdi faaliyet hakkında daha fazla detay paylaşmadı.

BTC Piyasası: Ünlü Kripto Teşebbüsçüsü Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılıkla Suçlanıyor! 2Dolandırıcıların çaldığı toplam USDT. Kaynak: PeckShield

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Pazartesi günü PeckShield, öteki bir cüzdanın kimlik avı saldırısını bildirdi. Dolandırıcının, bu yolla kripto projesi Blur pazarındaki yedi NFT’yi çaldığını belirtti. Yedi NFT ortasında MutantApeYachtClub (MAYC) ve Otherdeed Expanded üzere mavi çip koleksiyonları da var. Bu ortada, NFT piyasası yeni düşük düzeylere gerilemeye devam ediyor. Pazartesi günü, MAYC’nin taban fiyatı 17,5 ETH’lik yılın en yüksek düzeyinden 4,405 ETH’ye düştü. BoredApeYachtClub (BAYC) ise Mayıs 2022’deki 128 ETH’lik en yüksek düzeyinden 23,59 ETH’ye düştü.

BTC Piyasası: Ünlü Kripto Teşebbüsçüsü Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılıkla Suçlanıyor! 3NFT hırsızlığını gösteren süreç. Kaynak: Etherscan
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap