Ünlü Ekonomist Uyardı: Grayscale’in Zaferi Bitcoin İçin Düşüştür!

Ünlü Ekonomist Uyardı: Grayscale’in Zaferi Bitcoin İçin Düşüştür!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist Uyardı: Grayscale’in Zaferi Bitcoin İçin Düşüştür!

Tüm kripto topluluğu, Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı son zafer üzerine kutlama moduna girdi. Bununla birlikte, kimi uzmanlar tasalarını lisana getirdi. Bunlar ortasında altın böceği Peter Schiff de var. Schiff, Grayscale’in zaferine kuşkuyla bakıyor ve Bitcoin için olumsuz olacağını öngörüyor.

Peter Schiff: Bu gelişme Bitcoin için aslında düşüş manasına geliyor!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bugün kripto piyasasında bir bayram havası esti. Bu müspet hissiyatın ardında ise Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı zafer var. Bununla birlikte kimi uzmanlar, bunun çok da uzun sürmeyeceğini ileri sürüyor. Finans kesiminde tanıtıma gereksinim duymayan bir isim olan Peter Schiff de bu uzmanlardan biri. Toplumsal medya platformu X’te Schiff, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot Borsa Yatırım Fonuna (ETF) geçişinin muhtemel sonuçlarına ait telaşlarını lisana getirdi. Schiff’e nazaran bu gelişmenin Bitcoin’in piyasa dinamiklerine gölge düşürmesi muhtemel Bu bağlamda Schiff, şu paylaşımı yaptı:

GBTC’nin spot bir ETF haline gelmesi Bitcoin için aslında düşüş manasına geliyor. Yatırımcılar artık GBTC satın alabilir ve BTC satabilir ya da açığa satabilir. GBTC bir ETF haline geldiğinde, NAV’ye yapılan indirim ortadan kalkar. Hissedarlar daha sonra itfa edebilir ve GBTC’yi piyasaya BTC satmaya zorlayarak ticarete husus arzı büyük ölçüde artırabilir.

Spot Bitcoin ETF için seyahat şimdi bitmedi

Kripto sanayisinde baskın bir oyuncu olan Grayscale, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) GBTC tezgah üstü uygulamasına kırmızı bayrak koymasıyla süreksiz olarak durduruldu. SEC’in birincil kaygısı neydi? Eser “hileli ve manipülatif hareket ve uygulamalarla” gayret edecek donanıma sahip görünmüyordu. Geri adım atmayan Grayscale, spot Bitcoin ETF konusunda SEC’in reddine itiraz ederek savaşı mahkemeye taşıdı.

29 Ağustos’ta anlatıda değerli bir değişiklik oldu. ABD Temyiz Mahkemesi Yargıcı Neomi Rao, Grayscale’in inceleme talebini onayladı. Böylelikle, SEC’in GBTC başvurusunu daha evvel reddetmesini geçersiz kılarak durumu aksine çevirdi. Değişiktir ki, Yargıç Rao SEC’in tavrına birinci defa kuşkuyla yaklaşmıyordu. Daha evvel de kurulun Grayscale’in nerede bocaladığı konusundaki netlik eksikliğine dikkat çekti. Fakat seyahat şimdi bitmedi. Bu elbet Grayscale için bir zafer. Bununla birlikte, bir Grayscale spot Bitcoin ETF’sinin son listesini lastik damgalamıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist Uyardı: Grayscale’in Zaferi Bitcoin İçin Düşüştür! 1

ABD Temyiz Mahkemesi spot BTC ETF’lerinin yolunu açtı

Bu yılın başlarında Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme talebini reddettiği için SEC’e karşı dava açtı. Bugün, ABD Temyiz Mahkemesi Grayscale lehine karar vererek SEC’in ret münasebetini geçersiz kıldı. SEC, Bitcoin spot piyasasındaki dolandırıcılık ve manipülasyonun BTC vadeli süreç piyasalarını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için kâfi bilgiye sahip olmadığını savundu. Lakin bu davada mahkeme, BTC’nin vadeli süreç fiyatının spot fiyatla yüksek oranda bağlantılı olduğuna ve bu nedenle spot piyasadaki dolandırıcılığın vadeli süreç piyasasına yansıyacağına karar verdi.

Bu karar, SEC nezdinde öteki spot Bitcoin ETF müracaatlarının önünü açacak bir emsal teşkil ediyor. Bu yüzden, tüm dal için büyük ehemmiyet taşıyor. BlackRock ve Citadel üzere önde gelen varlık yöneticileri de spot Bitcoin ETF’leri için onay istedi. Lakin şimdiye kadar hiçbirine yeşil ışık yanmadı. Bu karar, SEC üzerinde spot bir Bitcoin ETF’sini onaylamayı düşünmesi için değerli bir baskı oluşturuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap