Ünlü Ekonomist, Bitcoin ve Altcoin’lerin Zayıf Noktasını Açıkladı!

Ünlü Ekonomist, Bitcoin ve Altcoin’lerin Zayıf Noktasını Açıkladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist, Bitcoin ve Altcoin’lerin Zayıf Noktasını Açıkladı!

Black Swan, Antifragile, Skin in the Game kitaplarının müellifi Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin ve altcoin’leri kırılgan yapan bir zayıf nokta belirledi.

Black Swan muharriri, Bitcoin piyasasının en zayıf noktasını belirliyor

Nicholas Taleb, bugün Twitter’dan kripto para piyasası ile ilgili kaygılarını lisana getirdi. Taleb, piyasanın en büyük zayıflığı olarak çöküş tehdit olan “bozuk çan” tesirine dikkat çekti. Şu anda CoinGecko’ya nazaran kripto piyasasının toplam pahası 1,23 trilyon dolar. Fakat, Taleb’in savına nazaran, piyasadaki iştirakçiler yalnızca %1 ila %4’lük bir ölçüsü satsalar bile, bu piyasanın pahasının %50 oranında düşmesine neden olacak.

Taleb, bu durumda Bitcoin düştüğünde öteki kripto para ünitelerinin de bedel kaybedebileceği uyarıyor.

Bitcoin yükseliş işaretleri göstermesine karşın, yatırımcılar düşüş eğilimini sürdürüyor

Bitcoin’in yükselen fiyatı, kripto topluluğu ortasında büyük ölçüde spekülasyona yol açtı. Birtakım trader’lar artan BTC fiyatları konusunda kuşkucu olsa da, kimi datalar daha fazla yükseleceini gösteriyor.

Delphi Digital’e nazaran, Bitcoin’in son birkaç ayda şahit olduğu %75’lik artış, global piyasaların yeni bir likidite döngüsüne girdiğinin göstergesiydi. Yeni bir global likidite döngüsü, global finansal sistemde para ve kredi kullanılabilirliğinde değerli bir artışın olduğu bir periyodu tabir eder.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist, Bitcoin ve Altcoin’lerin Zayıf Noktasını Açıkladı! 1

Bunun nedeni merkez bankası siyasetleri, hükümet teşvik programları ve artan yatırımcı inancı üzere faktörler. Piyasa yeni global likidite döngüsüne girerse, bunun BTC üzerinde potansiyel olarak olumlu bir tesiri olacak. Bunun nedeni, artan likidite ve kredi mevcudiyetinin, BTC’ye olan talebi artırarak fiyat artışını desteklemesi.

BTC boğaları için olumlu sinyaller

BTC için olumlu bir indikatör, MVRV oranıydı. CryptoQuant tarafından sağlanan datalara nazaran, BTC’nin diğer bir boğa koşusuna girme mümkünlüğü var. Ocak 2023’te Bitcoin için MVRV oranı, boğa piyasasının başladığını gösteren 1,5 düzeyini kırdı. MVRV oranı, şu anda 1,55 ile 1,45 ortasında dalgalanıyor. Bununla birlikte, büyük yatırımcılar düşüşler sırasında indirimli Bitcoin satın almak için bilgileri yakından izliyor.

Analiz tıpkı vakitte 365DSMA’nın da dikkate alınması gerektiğini gösterdi. MVRV oranı bir trend değişikliğine işaret etmek için onu kırıyor. Bitcoin’in MVRV oranı tekrar 1,5 düzeyini kırarsa, muhtemelen 1,8 ile 2 ortasında bir bedeller aralığına, yani BTC fiyatı 30.000 dolar ulaşırsa kayar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Ekonomist, Bitcoin ve Altcoin’lerin Zayıf Noktasını Açıkladı! 2

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC fiyatı şu anda 29.000 dolar altında konsolide oluyor. CoinShares’in baş strateji sorumlusu Demirörs’e nazaran, fiyatı bu iki katalizöre bağlı olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap