Ünlü CEO: Çoğunlukla Bu Kripto Paradan Alacağım!

Ünlü CEO: Çoğunlukla Bu Kripto Paradan Alacağım!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü CEO: Çoğunlukla Bu Kripto Paradan Alacağım!

BlackRock’ın CEO’su Larry Fink’ten, kıs müddet evvel mert ve gibisi görülmemiş bir atak geldi. Fink, ferdî portföyünün %85’ini Bitcoin’e ayırma niyetini açıkladı. Fink’in kararı son derece sembolik. Ayrıyeten, kurumsal yatırımcıların kripto paraları algılama ve yaklaşma biçiminde potansiyel bir paradigma değişikliğine işaret ediyor. Kripto uzmanı Victor, Fink’in bu atağının tesirlerini yorumluyor.

BlackRock CEO’sunu kripto atılımının tesirleri ve sonuçları

BlackRock, trilyonlarca dolar kıymetindeki idare altındaki varlıklarıyla dünyanın en büyük varlık idaresi şirketi. Hasebiyle Larry Fink’in Bitcoin’i böylesine değerli bir ölçekte benimseme kararını dikkate almak gerekiyor. Bu gelişme, kripto para üniteleri tarihinde çok kıymetli bir ana işaret ediyor. Ayrıyeten, kurumsal yatırımcılar ortasındaki algıda bir değişime işaret ediyor. Zira, bu yatırımcılar ekseriyetle değişken ve yeni oluşmakta olan kripto piyasasını benimsemekte tereddüt ediyorlardı.

https://twitter.com/BTC_Archive/status/1684223187427500032

Sonuç olarak, başka kurumsal yatırımcılar kripto paralara legal bir varlık sınıfı olarak daha yakından bakabilir. Artan kurumsal ilginin, kripto paraların daha yaygın bir formda benimsenmesine yol açması mümkün. Bu yüzden, likiditenin artmasına, fiyat istikrarına ve oynaklığın azalmasına neden olma potansiyeline sahip.

Kripto bölümünde artış

Larry Fink’in Bitcoin’e yaptığı büyük yatırımın Bitcoin’e olan talebi artırması mümkün. Fink’in Bitcoin’i desteklemesi bir domino tesirine yol açabilir. Bu fon akışının Bitcoin’in fiyatını yeni tepelere taşıması muhtemel. Münasebetiyle bu, kripto alanındaki mevcut yatırımcılara ve paydaşlara yarar sağlayacaktır. Dahası, bu hareketin öbür kripto para üniteleri için bir katalizör misyonu görmesi olası.

Düzenleyici inceleme

Larry Fink’in kararı kripto paralar için kayda kıymet bir adım. Bununla birlikte, düzenleyici kurumların incelemelerinin artmasını da beraberinde getirmesi muhtemel. Hasebiyle, düzenleyiciler yatırımcıları korumak ve piyasa bütünlüğünü sürdürmek için nezareti sıkılaştırma muhtaçlığı hissedebilir. İnovasyon ve yatırımcının korunması ortasında yanlışsız dengeyi kurmak, hükümetler için şiddetli bir vazife olacak.

Dolayısıyla, düzenleyici netlik kripto sanayisinin geleceğini şekillendirmede çok değerli bir rol oynayacak. Güzel tanımlanmış düzenlemelerin daha da fazla kurumsal yatırım çekmesi muhtemel. Zira, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto pazarına girme konusunda hala temkinli olan klâsik yatırımcılar var. Bu gelişmenin bir güvenlik ve meşruiyet duygusu sağlaması mümkün.

Geleneksel piyasalar üzerindeki etkisi

Lary Fink’in kararının kripto sanayisinin ötesinde de sonuçları olması beklenen. Yatırımcılar yatırımlarını dijital varlıklara yönlendirmeyi düşündükçe klasik finans piyasalarında bir değişim olması mümkün. Bu durum pay senetleri, tahviller ve emtialar üzere klâsik varlıklara yapılan yatırımların azalmasına yol açabilir. Buna karşılık, varlık yöneticilerinin ve finans kurumlarının kripto ile ilgili eserler sunmaya başlaması muhtemel. Örneğin, kripto ETF’leri. Yatırım eserlerinin bu formda çeşitlendirilmesi klâsik finans ortamını tekrar şekillendirebilir. Ve klâsik ve kripto piyasaları ortasındaki hudutları bulanık hale getirmesi mümkün.

Uluslararası etkiler

Fink’in kararının global tesirleri çok geniş kapsamlı. Bitcoin değerli bir varlık olarak ehemmiyet kazandıkça, ABD dolarının milletlerarası ticaret ve finans alanındaki hakimiyetine meydan okuması muhtemel. Daha fazla kurumsal yatırımcı tıpkı yolu izlerse Bitcoin’e olan talep kıymetli ölçüde artar. Potansiyel olarak kimi ülkelerin rezerv para ünitesi olarak tanınması bile mümkün.

Dahası, istikrarsız ekonomilere ya da kısıtlayıcı mali siyasetlere sahip ülkelerde Bitcoin’in bir bedel saklama aracı olarak cazibesi artabilir. Bunun da gelişmekte olan piyasalarda talebi artırması mümkün. Böylelikle, vatandaşlara servetlerini korumak ve milletlerarası ticarete erişmek için alternatif bir araç sağlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap