Ünlü Balina MicroStrategy Bitcoin Stratejisini Değiştiriyor

Ünlü Balina MicroStrategy Bitcoin Stratejisini Değiştiriyor

Paylaş
BTC Piyasası: Ünlü Balina MicroStrategy Bitcoin Stratejisini Değiştiriyor

Yazılım geliştiricisi MicroStrategy, Bitcoin (BTC) varlıklarının raporlanmasında yeni bir yaklaşım benimsemeye hazırlanıyor. Finansal Muhasebe Standartları Şurası (FASB) tarafından yakın vakitte alınan bir karar var. MicroStrategy, Bitcoin varlıklarına ait daha fazla şeffaflık sağlamak için üç aylık raporlarını yenilemeyi planlıyor.

Bitcoin için artan finansal şeffaflık

Bu finansal raporlama ıslahatı, MicroStrategy üzere işletmelerin, kripto para ünitesinin fiyatı o devirde düşse bile, kıymet düşüklüğü ziyanlarını açıklamak zorunda kalmadan her çeyrekte Bitcoin varlıklarının gerçeğe uygun kıymetini beyan etmelerine imkan tanıyor.

BTC Piyasası: Ünlü Balina MicroStrategy Bitcoin Stratejisini Değiştiriyor 1

Standart bir finansal raporlama gerekliliği olan bedel düşüklüğü ziyanının açıklanması değerli. Buna nazaran bir şirketin varlıklarının kıymetindeki değerli düşüşleri, tipik olarak piyasa kıymetleri kayıtlı bedellerinin altına düştüğünde, kabul etmesini ve açıklamasını zarurî kılıyor. Bu, Bitcoin yatırımı yapan Microstrategy’nin şeffaflığı için çok değerli. Ayrıyeten paydaşların varlık bedellerinin gerçek bir temsilini almalarını saplıyor.

Ezber bozan bir gelişme

Özellikle, saygın yatırım bankası Berenberg, MicroStrategy üzere şirketlerin değerli Bitcoin varlıklarını yönetme halini yine şekillendirme potansiyeline sahip olduğu için bu olayın değerini vurguladı. Bu değişikliğin yatırımcılara daha yanlışsız bir mali tablo sunması kelam konusu. Ayrıyeten nihayetinde varlık değerlemesinin daha net bir formda anlaşılmasını sağlıyor. Buna nazaran Bitcoin ve kripto para piyasasına yarar sağlaması beklentiler dahilinde.

BTC Piyasası: Ünlü Balina MicroStrategy Bitcoin Stratejisini Değiştiriyor 2

Halihazırda, Bitcoin ve kripto para üniteleri maddi olmayan varlıklar olarak kategorize edilmekte. Başka taraftan bu da kripto fiyatlarındaki düşüş periyotlarında şirket karlarını olumsuz etkileyebilecek muhafazakar muhasebe uygulamalarına yol açmakta.

MicroStrategy’nin Bitcoin yolculuğu

MicroStrategy, Ağustos 2020’de hazine varlıklarının değerli bir kısmını Bitcoin’e tahsis ederek manşetlere çıktı. Bu atılım şirketin inovasyona olan bağlılığını ortaya koyuyor. Tıpkı vakitte son derece değişken kripto piyasasına karşı savunmasızlığını da gözler önüne seriyor.

BTC Piyasası: Ünlü Balina MicroStrategy Bitcoin Stratejisini Değiştiriyor 3

Bu stratejiyi benimsediğinden beri MicroStrategy adım atıyor. Buna nazaran 2022’nin ikinci çeyreğinde kaydedilen 917,8 milyon dolarlık en büyük ziyanla birlikte toplam 2,23 milyar dolarlık kümülatif kıymet düşüklüğü ziyanı bildirdi. Bitcoin düştüğü için bu değerli kayıplar medyanın büyük ilgisini çekiyor. Başka taraftan şirketin temel pahasının kıymetli ölçüde etkilendiği izlenimini yaratıyor.

Resmi onay ve vakit çizelgesi

Finansal Muhasebe Standartları Konseyi adım attı. Şirketlerin gerçeğe uygun kıymet muhasebesi kullanmalarına müsaade veren bu yeni kuralları kısa müddet evvel oyladı. Bu sayede şirketler çıkar ve kayıplarını gelir tablolarına anında yansıtabilecekler. Bu güncellenmiş standartların resmi onayının bu yıl içinde alınması bekleniyor. Lakin şirketler bunları daha erken benimseme seçeneğine sahip. MicroStrategy İdare Konseyi Lideri Michael Saylor, bu kural güncellemesini memnuniyetle karşılıyor. Öbür taraftan btcpiyasasi.com olarak baktığımızda “Bitcoin BTC’nin bir hazine varlığı olarak şirketlerce benimsenmesinin önündeki büyük bir mahzuru ortadan kaldırdığını” tabir ediyor.

BTC Piyasası: Ünlü Balina MicroStrategy Bitcoin Stratejisini Değiştiriyor 4

Bu değişiklik, kurumsal dalda kripto para ünitesi benimsenmesini teşvik etmede kıymetli bir rol oynamakta. Bu yeni kuralların resmi olarak uygulanması 2025 yılı için planlanmış durumda. Lakin Bitcoin yatırımcısı MicroStrategy aerken adım atıyor. En son muhasebe standartlarına ahenk sağlama ve bunların yararlarından yararlanma konusundaki kararlılığını sergiliyor. Ayrıyeten bunları daha erken benimsemeyi amaçlıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap