Ünlü Analistler: Bunlara Dikkat! Bitcoin’e Ziyan Verecek

Ünlü Analistler: Bunlara Dikkat! Bitcoin’e Ziyan Verecek

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Analistler: Bunlara Dikkat! Bitcoin’e Ziyan Verecek

Bloomberg analisti Mike McGlone ve kripto emektarı Arthur Hayes, piyasadaki gerilemenin ortasında Bitcoin (BTC) için sıradaki mahzurları açıkladı. Ünlü analistler, klâsik ve kripto piyasasının artık ayrıştığını söylüyor.

Mike McGlone: Ekonomik kriz Bitcoin fiyatına ziyan verecek

Cuma günü Kitco News’e konuşan McGlone, başka riskli varlıklar yükselirken Bitcoin’in düşüş sinyalleri verdiğini paylaştı. Bloomberg analisti, Bitcoin’in kısa vadede kıymet kaybetme eğiliminde olacağını belirtiyor. Açıklamalarının bir kısmında, önder kriptonun son zamanlardaki güçsüz performansına dikkat çekti:

Eğer bu gerilemeyi yaşarsak herkesten para alabiliriz ki bu ayı piyasalarında bir çeşit kuraldır, Bitcoin ziyan görecektir. Kilit nokta şu ki, bir noktada Bitcoin’in deflasyonist bir ortamda daha çok hazine bonosu ve altın üzere süreç gördüğü yerlerde farklı bir güç göstermeye başladığını görmemiz gerekiyor. Ama bunu yapmıyor.

BTC temel olarak birinci çeyreğin sonunda doruğa ulaştı, ETF (borsa yatırım fonları) haberleri esnasında yaklaşık 31.000 doları buldu, akabinde tekrar 25.000 yahut 26.000 dolar civarına düştü. Artık ise yükselişte olan borsada farklı bir zayıflık görülüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ünlü Analistler: Bunlara Dikkat! Bitcoin’e Ziyan Verecek 1

Bloomberg analisti, uzun vade için 6 haneli kestirimlerini aktüel tutuyor

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere McGlone, bir evvelki tahlillerinde kripto piyasasını 1929’daki meşhur borsa balonuna benzetti. McGlone’a nazaran “ekonomik sıfırlama”, Bitcoin fiyatının son zamanlardaki düşüş eğiliminin devam edeceği manasına gelecek. Fakat önder kripto para sonunda altı rakamlı bir fiyata ulaşacak. Kendi tabirleriyle:

Bitcoin sanırım eninde sonunda 100.000 dolara ulaşacak, lakin global ekonomik sıfırlamayı başarırsak, olağan bir deflasyonist resesyona, konutların geri gelmesine, borsanın 2008’dekine benzeri biçimde geri dönmesine neden olacağımızı düşünüyorum. Lakin bu aslında birtakım durumlarda daha da makus zira hala sistemden likidite alıyoruz, Bitcoin kusursuz bir öncü gösterge.

Benim gayem da bu. Son vakitlerde, bir nevi aşağıya hakikat yol alıyor. Yaklaşık 31.000 dolar düştü ve daha da aşağıya hakikat eğiliyor. Buna birçok riskli varlık için öncü bir gösterge olarak bakıyorum.

Arthur Hayes, krizin Bitcoin için faydalı olabileceğini öne sürdü

BitMEX kurucusu ve kripto emektarı Hayes ise kriz ortamlarına farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor. En son blog yazısında Hayes, kripto piyasasının ABD hükümet tahvillerinden elde edilen faiz gelirinden faydalanabileceğini söyledi. Bitcoin için vadede olumlu bir görünüm ortaya koydu.

BitMEX kurucusu, iddialar önemli bir düşüşe işaret etti. Tekrar de, Bitcoin fiyatının mevcut düzeye nazaran %5’ten daha az hafif bir düşüş yasacağını varsayım ediyor:

Ayrıca bir noktada daha fazla yatırımcının hesap yapıp Fed ve ABD Hazinesi’nin varlıklı tasarruf sahiplerine ayda milyarlarca dolar dağıttığını fark edeceğine inanıyorum. Bu paranın bir yere gitmesi gerekiyor ve bir kısmı teknoloji paylarına ve kriptoya akacak. Ana akım finans medyası, kripto fiyatlarında keskin bir düzeltme karşısında kıyamet üzere görünse de, kripto üzere hudutlu arzlı finansal varlıklarda bir yuvaya muhtaçlık duyan çok fazla nakit var.

Bazıları Bitcoin’de 20.000 doların altına düşeceğimizi düşünse de ben üçüncü çeyreğin başında 25.000 doları kırarak geçireceğimizi düşünüyorum. Kripto paranın fırtınayı atlatabilme yeteneği, yeni bir yuva arayan faiz geliri ölçüsüyle direkt bağlantılı olacak.

“Fed mevcut yoluna bağlı kaldığı sürece BTC yükselmeye devam edecek”

Bitcoin analisti ayrıyeten, Fed’in ABD bankalarının karşı karşıya olduğu likidite baskılarına yönelik ataklarının, kripto ve teknoloji payları üzere risk varlıkları üzerinde yükseliş tesirleri yaratacağını söylüyor:

Bitcoin’in bedel önermelerinden biri, bozuk, yozlaşmış ve asalak fiat bankacılık sisteminin panzehiridir. Bu nedenle bankacılık sistemi sarsıldıkça Bitcoin’in paha teklifi güçleniyor. Ayrıyeten Bitcoin, artan fiat likiditesinden de faydalanıyor. Güçlü insanların gerçek şeylere muhtaçlığı yoktur; zahmetsizce canlarının istediği üzere tüketebilmek için finansal varlıklara gereksinimleri var. Bitcoin’in sonlu bir arzı vardır ve bu nedenle prestiji tuvalet kağıdının (doların) paydası büyüdükçe, Bitcoin’in fiat para cinsinden pahası de artacaktır. Bu nedenle Bitcoin Mart ayından bu yana %18 arttı.

Fed mevcut yoluna bağlı kaldığı sürece teknoloji payları ve kripto paralar yükselmeye devam edecek. Büyük teknoloji ve kripto dışında hiçbir şey, Fed’in %6’ya yakın çıkarıyla paranızı park etmekten daha fazlasını getiremez.

BTC fiyatı ne durumda?

16 Ağustos’taki son fiyat düzeltmesinin akabinde Bitcoin fiyatı 26.000 dolar civarına yerleşti. Şu anda birçok yatırımcı mevcut piyasa şartlarında düşüş eğilimini sürüyor. Bu nedenle, BTC mevcut fiyat eğiliminden sessiz bir çıkış planlıyor. CMC’ye nazaran BTC’nin fiyatı son 24 saat için yavaşça kıymet kaybetti. Yazının yazıldığı sırada 507 milyar doların üzerinde piyasa kıymetiyle 26,027.28 dolardan süreç görüyordu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap