Uniswap, token sahiplerini varlıklı edebilecek teklifi kıymetlendiriyor

Uniswap, token sahiplerini varlıklı edebilecek teklifi kıymetlendiriyor

Paylaş
BTC Piyasası: Uniswap, token sahiplerini varlıklı edebilecek teklifi kıymetlendiriyor

Merkeziyetsiz borsa (DEX) Uniswap’ın topluluk üyeleri, likidite havuzlarında fiyat uygulanması teklifini kıymetlendiriyor.

Karar onaylanırsa havuzlarda fiyat uygulanması, Uniswap protokol hazinesini dolduracak ve protokolün lokal token’ı olan Uniswap (UNI) holder’ları birçok ödül kazanacak. Uniswap’ın v3 likidite havuzlarının büyük bir kısmında ve v2 havuzlarının tümünde fiyat uygulanması kararı, Uniswap’ın yüzde 70’ini oluşturduğu DeFi ekosisteminde örnek teşkil edebilir.

Teklifin sahibi Getty Hill, CoinDesk’le görüşmesinde şunları söylüyor:

Aynı vakitte Hill, protokolün bu fiyatları ne yapacağı ve token’ların ne çeşit teşebbüsleri finanse edeceği bahislerinin tartışmaya açık olduğunu belirtiyor. Teklif resmi bir oylamaya gitmeden evvel topluluk üyeleri detayları kararlaştıracak.

Bu, topluluğun Uniswap likidite havuzlarında fiyat uygulanmasını talep ettikleri birinci teklif değil.

Bahsedilen teklif, geçtiğimiz yaz Uniswap topluluğu içerisinde büyük bir çekişme ortamı yaratmıştı. Muhalif üyeler bu gelişmenin protokol ve kullanıcılar açısından daha geniş vergilere tabi tutulabileceklerini savundu ve nihayetinde teklif, kâfi oyu alamadı.

DefiLlama datalarına nazaran Uniswap v2, yaklaşık 1,2 milyar dolarlık toplam kıymete sahip ve geçtiğimiz hafta boyunca Ethereum’da yaklaşık 367 milyon dolarlık günlük hacim gördü. SushiSwap, Curve, Balance, PancakeSwap ve daha birçok ağda kullanılan Uniswap v3 ise yaklaşık 2,9 milyar dolarlık toplam bedele sahip.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap