Ukrayna savaş sonrası geleceğini kripto ile nasıl kuracak?

Ukrayna savaş sonrası geleceğini kripto ile nasıl kuracak?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ukrayna savaş sonrası geleceğini kripto ile nasıl kuracak?

Rusya’nın Ukrayna topraklarını Şubat 2022’den itibaren işgal etmeye başlamasının üzerinden bir buçuk seneye yakın vakit geçti. Ukrayna, Rusya’ya karşı bir direnç gösterdi ve Rusya’yı Kiev, Harkov üzere kentlerin etrafından geri püskürttü. Savaş uzun müddettir Ukrayna’nın doğu bölgelerinde kitlenmiş vaziyette. Ukrayna artık ülkeyi savaş sonrası nasıl yine inşa edeceğinin planlarını yapıyor. Hükümet, ülkenin finansal açıdan geleceğini belirlemek için kaynak arıyor. Bu kaynaklardan biri de kripto paralar. Ukrayna, Rusya’nın işgali boyunca büyük kripto bağışlarından yararlandı. Kiev artık bunun ülkenin geleceğini teminat altına almaya yardımcı olacağını umuyor.

Ukrayna’ya kripto bağışı

Savaşın başlamasından bu yana bilhassa Batı ülkeleri, Ukrayna’ya değerli ölçüde para ve silah yardımı yaptı. Yapılan mali yardımlar ortasında kıymetli ölçüde kripto para bağışı da mevcut. Bir rapora nazaran Rusya’nın tam ölçekli işgalinin başlangıcından bu yana Ukrayna sırf kripto para ünitelerinde 225 milyon dolar pahasında bağış topladı. Ukrayna fonları, insani gereksinimler için yaklaşık 134 milyon dolar kripto toplarken, askeri odaklı kampanyalar 91 milyon dolar bağış aldı. 

Bağışların 83 milyon doları USDT halinde geldi. 79 milyon doları ETH cinsinden olurken, Bitcoin bağışları 41 milyon dolar katkıda bulundu. Geri kalan bağışları ise Binance USD (BUSD), Polkadot’s DOT ve öbürleri üzere daha küçük kripto para üniteleri oluşturdu. Bu kripto paralar kask, kurşun geçirmez yelek, tıbbi gereçler ve telsiz üzere hayati ehemmiyet taşıyan materyaller temin edildi. 

Kripto için ‘Dijital Dönüşüm Bakanlığı’…

Ukrayna ayrıyeten savaş sonrası iktisadın tekrar kurulması için kriptoya da güveniyor. Ülkede hali hazırda bir ‘Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ bulunmakta. 2019’da kurulan bakanlığın gayesi tüm devlet hizmetlerini dijitalleştirme ve kripto paraların gayri safi yurt içi gelirdeki hissesini arttırmak. Ülkenin dijital dönüşümden sorumlu bakan yardımcısı Alex Bornyakov, kripto paranın kullanımı kolay ve süratli bir finansal araç olduğunu söylüyor. Bornyakov, ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve istihdamı artırmak için kriptonun muazzam bir potansiyele sahip olduğunu lisana getiriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ukrayna savaş sonrası geleceğini kripto ile nasıl kuracak? 1Dijital Dönüşüm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov. Fotoğraf: LinkedIn

İngiltere’deki Cambridge Judge Business School’da finans profesörü olan Andrei Kirilenko da Ukrayna’nın geleceği için kriptonun gerekli olduğunu savunanlardan. Savaş nedeniyle gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 30 gerilediği Ukrayna’da 8 milyon insan mülteci statüsünde ülkeyi terketti. Altyapı harap olmuş durumda. Bankalar ve piyasalar birçok vakit iş yapamaz halde. Kirilenko ülkenin tekrar inşasında merkezi bir otoriteye bağlı olmayan kriptonun bankalar ve piyasaların yetmediği durumda yardımcı olabileceğini söylüyor. Ayrıyeten başta mülteciler olmak üzere Ukraynalıların hesaplarındaki nakite ulaşamadığını belirten Kirilenko, kolay kolay değiş tokuş yapılabilen kriptonun bu yüzden Ukraynalılar için cankurtaran halatı haline geldiğini tabir ediyor. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Ukrayna savaş sonrası geleceğini kripto ile nasıl kuracak? 2Ukrayna’ya 225 milyon dolarlık kripto bağışı yapıldı.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı da bir dizi kripto düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Ayrıyeten AB üyeliği arayan Ukrayna, AB’nin 2024’te yürürlüye girecek Kripto Varlıkları Piyasaları Düzenlemesi (MICA) ile kendi kripto maddelerini dengelemeye çalışıyor. Her şey planlandığı üzere giderse Bakan Yardımcısı Bornyakov, gelecekteki kripto dostu mevzuatın bir dizi yeni kripto şirketini ve teknoloji teşebbüsünü Ukrayna’da mağaza açmaya teşvik edebileceğini umuyor. Bu kripto şirketlerinin yaratacağı iş imkanı ve vergi geliri, savaş sonrası ülke iktisadı için çok değerli. Bornyakov, merkezi olmayan finansta uzmanlaşan şirketlerin bankacılık sistemine likidite ekleyebileceğin ve buna çok muhtaçlıkları olduğunu söylüyor.

Şeffaflık sağlayacak

Öte yandan kripto para kullanımı, uzun yıllardır yolsuzluk ve rüşvetten muzdarip olan Ukrayna iktisadı için şeffaflık sağlayacak. Blokzincir teknolojisi ile kripto paraların nerden geldiği, nereye gittiği ve kime ilişkin olduğu her vakit kayıt altına alınıyor. Profesör Kirilenko’ya nazaran kripto sayesinde ülkenin inşası için yapılan bağışlar ortadan kaybolamayacak. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap