Ukrayna, düzenlenmemiş kripto borsaları yüzünden vergi kaybını açıkladı

Ukrayna, düzenlenmemiş kripto borsaları yüzünden vergi kaybını açıkladı

Paylaş
BTC Piyasası: Ukrayna, düzenlenmemiş kripto borsaları yüzünden vergi kaybını açıkladı

Ukrayna düzenlenmemiş kripto borsaları sebebiyle vergi kaybı hakkında açıklama yaptı.

Ukrayna hükümeti, 2013’ten bu yana düzenlenmemiş kripto borsalarının vergi vermemesi sebebiyle ulusal bütçeye 81 milyon dolardan fazla kayıp yaşandığını açıkladı. Ülkenin yeni kripto yasasının uygulanmasına karşın mahallî borsalar hâlâ düzenlemelerin dışında kalmaya devam ediyor.

Ukrayna, kripto borsaları sebebiyle vergi kaybını açıkladı

Ukrayna Ekonomik Güvenlik Ofisi, 2013 ile 2023 ortasındaki devirde oluşan vergi kaybının en az 3 milyar Grivnası’ndan sorumlu olduğunu belirtti. Ofis, ülkedeki kripto para borsalarının ticari faaliyetlerini incelemiş ve bu kaybın tespitini yaptı. Bu devirde, Bitcoin, Ethereum ve Tether üzere kripto varlıklarının hacmi toplamda 55 milyar dolar civarında olmuştur.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskyy, Mart 2022’de ‘Sanal Varlıklar Üzerine’ isimli bir maddeyi imzalayarak ülkedeki kripto para üniteleri için düzenleyici bir çerçeve oluşturmuştu. Lakin, şu an prestijiyle gereken düzenlemeler şimdi tam olarak uygulanmamış durumda.

BTC Piyasası: Ukrayna, düzenlenmemiş kripto borsaları yüzünden vergi kaybını açıkladı 1

Bu durum, Ukrayna merkezli birçok kripto kullanıcısı ortasında vergilerin geri ödenmesi gerekip gerekmediği ve hükümetin düzenlemeleri gereğince benimsemediği konusunda tartışmalara yol açmıştır.

Ukrayna, 2022’deki Rus işgali nedeniyle birçok zorlukla karşı karşıya kalmış olsa da, teknoloji bölümünün kimi kısımlarının hala büyüdüğü ve ihracat gelirlerinde yüzde 5’lik artış yaşandığı belirtiliyor. Birçok sanayi profesyoneli de ülkenin askeri uğraşlarını desteklemektedir. Lakin, kripto kesiminde düzenlemelerin eksikliği vergi kayıplarına neden olmuş ve hükümetin daha güzel bir düzenleyici çerçeve oluşturması gerektiği konusunda tartışmalar devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap