Ukrayna başkanı Zelenski, kripto para kanununu imzaladı

Ukrayna başkanı Zelenski, kripto para kanununu imzaladı

Paylaş
BTC Piyasası: Ukrayna başkanı Zelenski, kripto para kanununu imzaladı

Rusya’nın savaş açtığı ve birçok şehrinin işgal edildiği Ukrayna’da 100 milyon dolardan fazla gelen kripto para yardımlarının ardından şimdi de devlet başkanı Volodimir Zelenski, kripto para kanununu kabul eden imzayı attı. Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kripto para sektörünün yasallaştırıldığı ve “sanal varlık” yasasının kabul edildiği yazıldı. Kanun 17 Şubat tarihinde meclisten geçmiş ve Zelenski’nin son imzasına kalmıştı.

Borsa ve bankaların önü açıldı

Zelenski’nin bu imzasıyla beraber, ülkede bir süredir muallakta kalan kripto para konularının büyük bölümü de açıklığa kavuşmuş oldu. Yeni kanun, piyasayı düzenleyecek olan kurumları belirleyecek ve aynı zamanda sanal avrlık sahipliğiyle ilgili de kurallar koyacak. Hem Ukraynalı hem de yabancı ülke merkezli borsalar ülkede faaliyet gösterebilecek. Bankalar da bu şirketler için hesap açabilecekler.

Dijital Dönüşüm Bakann Yardımcısı Alex Bornyakov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kripto endüstrisinin tüm dünya için yeni ekonomik fırsatlar yarattığını ve parlak geleceği Ukrayna’ya getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Ukrayna devleti, Pazartesi günü de yeni bir websitesi açarak 200 milyon dolarlık meblağın hedef olarak belirlendiği bir kripto para yardım sitesi açmıştı. Bu site üzerinden Bitcoin dışında diğer kripto paralarla da yardım yapılabiliyor. Site üzerinden yapılan yardımlar 3 gün içinde 55 milyon doları da geçmiş durumda…Yetkililer yine bu hafta içinde, Rusya’nın işgalini tasvir eden NFT’ler çıkarılacağını açıklamışlardı.

Ödemelerde hala yasak ama…

Zelenski, ülkede Ekim ayında da meclisten geçen kripto para yasasını kabul etmemiş ve bazı değişiklikler talep etmişti. Ukrayna’da savaş öncesi şartlarda kripto paraların ödemelerde kullanılması da yasaktı. Aynı kanun şu an devam etse de, devletin kendisi topladığı kripto para yardımlarıyla, askerleri ve mağdur olan halk için malzemeler alıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap