Üç token’ın kilit açılımları, ağır bir haftaya işaret ediyor

Üç token’ın kilit açılımları, ağır bir haftaya işaret ediyor

Paylaş
BTC Piyasası: Üç token’ın kilit açılımları, ağır bir haftaya işaret ediyor

Önümüzdeki hafta üç token’ın kilitlerinin açılması planlanıyor:

Likit staking protokolü Lido (LDO), Avalanche blok zincirinin lokal token’ı AVAXYield, Guild Games DAO’nun token’ı YGGToken’ların kilitlenmesi, ön yatırımcıların yahut proje takımının çok sayıda token likide edememeleri için dondurulmaları manasına geliyor. Bu token’lar kademeli olarak özgür bırakılıyor.

26 Ağustos’ta 14,2 milyon dolar bedelinde arzın kabaca yüzde 0,97’sine eşit olan 8,5 milyon LDO token’ın kilidinin açılması planlanıyor.

TokenUnlocks datalarına nazaran 8,5 milyon token’ın tamamı, halihazırda 300 milyondan fazla token bulunduran yatırımcılara dağıtılacak.

Lido’nun yönetişim token’ı LDO, geçtiğimiz hafta boyunca yüzde 8,5 düşse de son 24 saatte nispeten istikrarlı bir duruş sergiliyor.

Avalanche blokzincirinin lokal kriptosu olan ACAX, 26 Ağustos cumartesi günü kilit açılımı gerçekleştirecek. Sirkülasyondaki toplam arzın yüzde 2,77’sine denk gelen 102,86 milyon dolar pahasında 9,54 milyon AVAX token’ı hür bırakılacak.

AVAX’ın son kilit açılımı mayıs ayında gerçekleşmişti ve piyasada olumlu bir tesir yaratmıştı.

Token altyapı firması Hedgey Finance’in CEO’su Lindsey Winder, mayıs ayında CoinDesk’e şunları söylemişti:

Serbest bırakılan token’ların 2,25 milyonu stratejik ortaklara, 1,67 milyonu vakfa ve 4,5 milyonu gruba ve 1,13 milyonu airdrop iştirakçilerine dağıtılacak.

CoinDesk bilgilerine nazaran geçtiğimiz hafta boyunca yüzde 13 düşüş yaşayan AVAX, son 24 saatte yüzde 1,8’lik bir düşüş gördü.

Blok zinciri tabanlı oyun ve GameFi’ın kıymetli bir yatırımcısı olan Yield Guild Games, ana akım kitlelere ulaşma uğraşını sürdürüyor. DAO’nun token’ı da bu olumsuzluğu yansıtıyor.

Piyasa dataları, YGG token’ın geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 59 oranında düştüğünü gösterse de token, 2023 Temmuz’da kısa müddetli bir ralli gerçekleştirdi ve yüzde 49 arttı. Lakin geçtiğimiz hafta, bu bedelin yüzde 30’unu yine kaybetti.

Önümüzdeki pazar günü 2,87 milyon dolar kıymetinde 12,2 milyon token’ın özgür bırakılması planlanıyor. Bu sayı, kripto paranın dolanımdaki arzının yüzde 6,6’sını oluşturuyor. Şu anda token arzının yaklaşık yüzde 30’unun kilidi açılmış gözüküyor.

Peki kilit açılımları piyasa fiyatlarını ne kadar etkiliyor?

Bu soruya karşılık bulmak pek de kolay değil.

Kilit açılımları genelde düşüş habercisi olarak kabul edilse de bu olayın piyasa eğilimleri üzerindeki tesiri farklılık gösterebiliyor.

350 binden fazla token açılımını inceleyen tahlil firması The Tie’a ilişkin bilgiler, coin’lerin kilit açılımı periyotlarında çoklukla fiyat düşüşü yaşadıklarını gösterdi.

Bununla birlikte hür bırakılan likidite, ortalama günlük süreç hacminin yüzde 100’ünden fazlasına ulaştığında fiyatlar süratle toparlandı ve iki hafta içinde tekrar düştü.

Bu durum, token sahiplerinin satış yapmadan evvel bir mühlet beklemeye yatkın olduğunu gösteriyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap