Üç Cumhuriyetçi vekilden stablecoin düzenleme açıklaması

Üç Cumhuriyetçi vekilden stablecoin düzenleme açıklaması

Paylaş
BTC Piyasası: Üç Cumhuriyetçi vekilden stablecoin düzenleme açıklaması

Üç Cumhuriyetçi milletvekili, Fed’in kripto ve stabilcoin bağları üzerindeki kontrolü güçlendirmeye yönelik adımların, stabilcoinleri düzenlemeye yönelik ilerlemeyi baltaladığını söyledi.

Pazartesi günü Fed Lideri Jerome Powell’a yazılan bir mektupta, Cumhuriyetçi milletvekilleri merkez bankasının bankaların ödeme stabilcoinleri çıkarmasını “etkili bir şekilde” engellediğini söz etti. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Lideri Patrick T. McHenry, R-N.C., Temsilci Bill Huizenga, R-Mich. ve Temsilci French Hill, R-Ark. bu mektubu imzaladılar.

Cumhuriyetçi milletvekillerinden stablecoin düzenlemelerine dair açıklama

Milletvekilleri, Fed’in kripto ve stablecoin bağları üzerindeki kontrolü güçlendirme adımının, Kongre’nin stabilcoinleri düzenlemeye yönelik uğraşlarını sekteye uğrattığını belirtti. Mektupta ayrıyeten, bu tıp adımların finansal kurumları dijital varlık ekosistemine katılmaktan caydırabileceği tabir edildi.

Federal Reserve, bu ayın başlarında, denetlenen devlet bankalarının stablecoin faaliyetlerine katılmak istediklerinde belli denetimlere sahip olmalarını ve ilerlemeye başlamadan evvel “Federal Rezerv’den denetimsel itirazın bulunmadığına dair yazılı bir bildirim” almalarını gerektiren bir mektup yayınladı. Tıpkı vakitte kripto ve dağıtılmış defter teknolojileri ile “banka dışı kuruluşlarla finansal hizmetler sunmak için teknoloji odaklı ortaklıklar” konusunda kontrolü artırmak için “Yeni Faaliyetler Denetleme Programı” SR 23-7’yi başlattı.

BTC Piyasası: Üç Cumhuriyetçi vekilden stablecoin düzenleme açıklaması 1

Milletvekilleri mektupta, Fed’in bu adımlarının bilhassa eyalet bankacılığı düzenleyicisinin belli ödeme stablecoin faaliyetlerine müsaade verdiği durumlarda, devlet bankacılığı düzenleyicilerine müşavereyi düşünüp düşünmediğine dair sorular da yöneltti.

Fed‘e 29 Eylül’e kadar cevap verilmesi istenen mektubun bir kopyası, merkez bankanın bu hususta nasıl bir tavır izleyeceği merak ediliyor. Bu mektup, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin stabilcoin’ler için düzenleyici bir çerçeve geliştirme çalışmalarının akabinde geldi. Lakin, bu uğraşlar Temmuz ayında iki partili müzakerelerde sekteye uğradı.

Milletvekilleri, düzenleyici bir çerçevenin tüketicileri koruyacağına ve piyasa iştirakçilerine katılık sağlayacağına inandıklarını belirttiler; fakat Fed‘in kripto ve stablecoin bağları üzerindeki kontrol adımlarının Kongre ile işbirliği yapmak yerine, yayınlanan mektuplarla çeliştiğini lisana getirdiler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap