Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey nasıl Bitcoin fenomeni oldu?

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey nasıl Bitcoin fenomeni oldu?

Paylaş
BTC Piyasası: Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey nasıl Bitcoin fenomeni oldu?

Jack Dorsey herkes tarafından Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su olarak tanıyor. Lakin Dorsey tıpkı vakitte Bitcoin’in dünya üzerindeki en büyük savunucularından biri. Hatta ABD’li iş insanı, son yıllarda kripto dünyasında bir fenomen haline gelmiş durumda. Daima Bitcoin hakkında demeçler veren Dorsey, dünyanın önde gelen kripto para etkinliklerinde uzunluk göstermeyi de ihmal etmiyor. Hatta 2021 yılında yaptığı bir konuşmada “Hayatım boyunca üzerine çalışacak daha değerli bir şey olduğunu düşünmüyorum” diyerek Bitcoin’e ne kadar ehemmiyet verdiğini de lisana getirmişti. Dorsey birebir konferansta “Square yahut Twitter’ı kurmasaydım, Bitcoin üzerinde çalışıyor olurdum” diyor.

Twitter için okulu bıraktı

1976 yılında doğan Dorsey, teknoloji ile her vakit iç içeydi. Daha 14 yaşında, gerçek vakitli olarak taksilerle bağlantı kuran bir lojistik açık yazılımı yarattı. New York Üniversitesi’nde okurken daha sonra Twitter’a dönüşecek olan ve insanların anlık olarak kanılarını paylaşabileceği bir mikro blog sitesi kurma fikri aklına geldi. Jack Dorsey, bu fikrini hayata geçirmek için mezun olmasına bir devir kala okulunu bıraktı. 2006’da toplumsal medya devi Twitter’in kurucularından biri olan Dorsey, bu şirkette 2006-2008 ve 2015-2021 yılları ortasında CEO’luk yaptı.

BTC Piyasası: Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey nasıl Bitcoin fenomeni oldu? 1Jack Dorsey, Bitcoin için Twitter’i bıraktı.

Ancak Dorsey’nin Bitcoin ile ilgisi 2010 yılında finansal ödeme şirketi Square’ı kurması ile başladı. Kripto para ile bu şirket sayesinde karşılaştı. Dorsey’in Bitcon’e ilgisi 2019’da Afrika’ya yaptığı bir seyahatte arttı. Burada lokal Bitcoin şirketleri ile bir ortaya gelen Dorsey, kıtanın makûs durumdaki iktisadının Bitcoin ile gelişebileceğine ikna oldu. Afrika’yı Bitcoin’in daha da geliştirilmesi için olgunlaşmış ancak kullanılmayan, yetersiz hizmet alan bir pazar olarak gördü.

Jack Dorsey’in Bitcoin ile ilişkisi…

Dorsey, Twitter’daki vazifesini Bitcoin ile daha fazla ilgilenmek için 2021’de bıraktı. Başka şirketi Square’in ismini ise blokzincir teknolojilerine yatırım yaptığını yansıtabilmek için Block Inc. yaptı. Şirket, Bitcoin alım satımına imkan sağlayan Cash App. isimli uygulamayı da piyasaya sürdü. Block Inc. için 50 milyon dolarlık Bitcoin satın alan Dorsey, ayrıyeten Bitcoin ticaretini geliştirmek için Cash App.’e ve Block Inc. altında çalışan blokzincir teknolojileri geliştirme şirketi TBD’ye de yatırımlar yaptı.

ABD’li iş insanı, Afrika’daki Bitcoin kesiminin gelişimine de katkı sağladı. Dorsey, ünlü rapçi Jay Z ile bir arada Hindistan ve Afrika’da Bitcoin gelişimini finanse etmek için 500 Bitcoin bağış topladı. Ayrıyeten Twitter’da attığı birinci tweetini de Afrika’nın Covid-19 fonuna bağışlamak için o sırada 2.9 milyon dolar kıymetinde olan 1.630,58 ETH’ye sattı.

BTC Piyasası: Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey nasıl Bitcoin fenomeni oldu? 2Etiyopya’daki bir Bitcoin aktifliği. Fotoğraf: Twitter/Jack Dorsey

Bitcoin bankaların yerini alabilir

Dorsey’e nazaran Bitcoin, Afrika ülkeleri üzere yetersiz hizmet alan, iktisadı geri kalmış topluluklar için daha sağlam ve yeni bir finansal altyapı oluşturma potansiyeline sahip. Ayrıyeten iş insanı, Bitcoin’in enflasyona ve para üniteleri devalüasyonuna karşı muhafaza sağladığını da düşünmekte. Jack Dorsey, Bitcoin’in para akışını hızlandırdığını da sıkça belirtiyor. Üstelik bu kripto para blokzincirinin merkezi olmayan yapısı nedeniyle yakında bankaların ve ödeme aracılarının yerini alacağını da lisana getiriyor. Daha evvel attığı bir tweet’te “Hiç kimse yahut kurum, Bitcoin üzerinde başkalarından daha fazla güce sahip değil” diyerek Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısının altını çizmişti. Ayrıyeten Bitcoin’in her vakit, her yerde alınıp satılabilen bir para ünitesi olması nedeniyle tüm dünyaya yarar sağladığını da tweet’lemişti. Lakin eğitim ve Bitcoin’e erişebilirlik konusunda Dorsey, daha çok iş yapılması gerektiğini de kabul ediyor.

Kaynak: New York Post, CNBC, Bitstamp

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap