Twitter (artık X), kripto ödeme lisansına da sahip

Twitter (artık X), kripto ödeme lisansına da sahip

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Twitter (artık X), kripto ödeme lisansına da sahip

Daha evvel Twitter olarak isimlendirilen toplumsal medya platformu X, bu haftanın başlarında Rhode Island’dan ödeme lisansı almaya hak kazanarak ABD’de toplam yedi lisansa sahip oldu.

Musk, platformda kriptoyu desteklediğini daima olarak ima etse de lisanslar yalnızca kriptoyu kapsamıyor.

X’in bir toplumsal medya olmanın ötesine geçerek “her şeyin uygulaması” haline gelmesini isteyen Musk, haziran ayından bu yana Arizona, Maryland, Georgia, Michigan, Missouri ve New Hampshire’dan para ve varlık aktarma lisansı aldı.

Durumun kripto için önemi

Musk, Nisan 2022’de Twitter’ı satın almadan birkaç gün evvel “Blokzincir tabanlı ve kripto ödemeleri içeren yeni bir toplumsal medya şirketine muhtaçlık olduğunu düşünüyorum.” demişti.

Rhode Island İş Regülasyon Departmanı (DBR), onay gerektiren firmaları “müşterileri için para iletenler, klasik banka havaleleri (örneğin Western Union) ve elektronik transferler (örneğin PayPal (PYPL)) gibi” olarak belirtiyor.

Western Union ve PayPal, X ile tıpkı devlet lisanslarının yanı sıra sundukları hizmetlere ve hizmet verdikleri eyaletlere uygun ek lisanslara da sahiplerdir.

X’in aldığı bu lisanlar, mutlaka kripto ödemelerin yolunu açsalar da devlet lisansları yalnızca bu hizmetle hudutlu yahut bu hizmete has değildir. New Hampshire’da “para transferi, ödeme araçlarını satmak yahut ihraç etmek ya da mali pahanın öteki bir yere iletilmesi için mali bedel almak” manasına geliyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap