TÜFE Enflasyonunda Artış Öngörülüyor! Bitcoin İçin Ne Demek?

TÜFE Enflasyonunda Artış Öngörülüyor! Bitcoin İçin Ne Demek?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: TÜFE Enflasyonunda Artış Öngörülüyor! Bitcoin İçin Ne Demek?

26 Temmuz tarihli toplantıda Fed, agresif faiz artırımlarını 22 yılın en yüksek düzeyine taşıdı. Artan faiz oranlarıyla birlikte, ABD bir müddettir Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) beklentileri yükseltiyor. Pekala bunlar Bitcoin için nasıl bir yer hazırlıyor?

Beyaz Saray, TÜFE enflasyon iddiasını yükseltti

Beyaz Saray, geçtiğimiz Mart ayının başlarında dördüncü çeyrek için tüm Kentsel Tüketiciler için Tüketici Fiyat Endeksi (CPI-U) kestirimini ortaya koydu. O vakitler Biden idaresi, 2023 enflasyonunun %3,0’de kalacağını, 2024’te ise birebir oranın %2,3’e düşeceğini düşünüyordu.

Ancak, son bankacılık krizi ve Fed’in faiz oranı gayesini 22 yılın en yüksek düzeyi olan %5,25 – %5,50’ye yükseltmesinin akabinde görüşleri değişiyor. Raporlara nazaran, Beyaz Saray artık enflasyonun 2023’te %3,3’e ve 2024’te %2,5’e yükseleceğini kestirim ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: TÜFE Enflasyonunda Artış Öngörülüyor! Bitcoin İçin Ne Demek? 1

Bunun ekonomiyi endişelendirmesinin nedeni ise yüzde 2,3’lük TÜFE-U enflasyon oranının Merkez Bankası’nın 2,0 Şahsî Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi ile uyumlu olduğunun söylenmesi. Bu nedenle, TÜFE-U’daki bir artışın Fed’in PCE gayesini yükselteceği manasına gelip gelmediği telaş vericiydi.

Merkez bankası, enflasyonu %2 gayesine indirmeyi taahhüt ettiğini tekraren belirtmesine karşın, verdiği vakit çizelgesi 2025 içindi. Bu da 2024 amacını potansiyel olarak %2’den daha yüksek bir oranda bırakıyor. Temmuz 2023’te yıllık TÜFE yıllık %3 artarak Kasım 2022’deki %9,1’lik doruğundan aşağı indi.

Ulaş Utku Bozdoğan: TÜFE Enflasyonunda Artış Öngörülüyor! Bitcoin İçin Ne Demek? 2

Ancak enflasyondaki bir artış ABD Dolar Endeksi için tehlikeli olabilirken, son vakitlerde çok fazla takviye gören Bitcoin için yararlı olabilir.

Yeni ABD lider adayları ve milletvekilleri kripto paraları destekliyor

Son vakitler ABD milletvekilleri, kripto piyasası için kural ve düzenlemelerin geliştirilmesini destekledi. Gerçekten, bu haftanın başlarında Meclis Finansal Hizmetler Komitesi, yeni bir yasa tasarısını kabul etti. Kelam konusu yasa, Bitcoin ve başka kripto para ünitelerinin saklama haklarını koruyor. “2023 Kripto Paralarınızı Tutun Yasası” olarak anılan yasa tasarısı, şahsî saklama konusunda kısıtlamaları ortadan kaldırıyor.

Ayrıca, olumlu hava yasa tasarıları ve düzenlemelerin ötesinde milletvekillerinin bakış açısına da yansımıştır. Bunun bir örneği de ABD Kongre Üyesi Patrick McHenry’nin açıklamalarında yatıyor. McHenry bu hafta, Bitcoin’in “finansal bir devrim” olduğunu tabir etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: TÜFE Enflasyonunda Artış Öngörülüyor! Bitcoin İçin Ne Demek? 3

McHenry’nin öne çıkan açıklamalarında şu tabirler yer aldı:

Kripto paralar, Blockchain teknolojisi ve dijital varlık ekosistemi üzere tabirler artık milyonlarca Amerikalı ve dünyanın dört bir yanındaki beşerler için günlük sözlüğün bir parçası… Bu, hakikat biçimde yapılırsa bir yazılım ihtilali ve finansal bir ihtilaldir.

Bitcoin için sırada ne var?

SEC ve CFTC baskısına karşın ABD kongresindeki olumlu açıklamalar piyasaları rahat bir nefes aldırdı. Lakin, Bitcoin ve piyasa geneli son gelişmelere şimdi sevinemiyor. Bitcoin fiyatı Temmuz ayında kazandığı ivmeyi yitirirken, 29.000 doların üzerinde kalmakta zorlanıyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız, bugün borsalara akan 10.000 BTC’de tasalara yol açıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap