Tron’un kurucusu ve öbür oyuncular, Curve Finance’in yardımına koştu

Tron’un kurucusu ve öbür oyuncular, Curve Finance’in yardımına koştu

Paylaş
BTC Piyasası: Tron’un kurucusu ve öbür oyuncular, Curve Finance’in yardımına koştu

Tron blokzincirin kurucusu Justin Sun, Curve Finance’in kurucusu Michael Egorov‘a bağlı büyük bir krediyi etkileyebilecek ve düşen Curve (CRV) token fiyatlarından kaynaklanan mümkün bir makus borç durumundan korunmak için devreye girdi.

Bugüne ilişkin blokzincir dataları, Justin Sun’un “Curve.fi Kurucusu” etiketli bir cüzdandan tezgah üstü piyasalarda (OTC) ortalama 0,4 dolardan yaklaşık 5 milyon CRV satın aldığını gösteriyor. Bu, toplamda 2,3 milyon doların biraz üzerine denk geliyor. Sun, yazının yazıldığı sırada 0,59 dolardan süreç gören CRV’yi epeyce ucuz bir fiyata alsa da bu düzey, Egorov’un likidite sonu olan 0,37 dolardan daha yüksek.

“Curve’e yardım ettiğim için heyecan duyuyorum!” paylaşımı yapan Sun, “sarsılmaz iştiraklerin muhtaçlık duyulduğunda dayanak sağlama konusunda da kararlı olduğunu” belirtiyor ve ekliyor:

Paylaşımda bahsedilen stUSDT, “Tron Ağı’ndaki birinci gerçek dünya varlık protokolü” olarak tanımlanıyor.

Blokzincir bilgileri, Sun’ın satın alımlarından kısa bir müddet sonra öbür DeFi oyuncularının da olaya el attığını gösteriyor. Machi Big Brother olarak bilinen kripto yatırımcısı Jeffrey Huang 3,75 milyon, kripto fonu DWF Labs de 2,5 milyon CRV token satın aldı.

Böylece Egorov, OTC aracılığıyla toplam 39,25 milyon CRV token satmış oldu ve bu meblağ yaklaşık 15,8 milyon dolara denk geliyor.

Curve Finance’e yönelik akın, kurucu Michael Egorov’un 168 milyon dolarlık kredi durumunu likidasyon riskiyle karşı karşıya bıraktı. Bu türlü bir durum, merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde devasa tesirlere sebep olabilir. DeFi’ın birbiriyle bağlı tabiatı göz önüne alındığında Egorov’un konumunun likide edilmesi, CRV’nin fiyatının yanı sıra öbür merkeziyetsiz protokollerde de bir baskı yaratabilir.

CRV, Sushi ve Uniswap üzere tanınan platformlar da dahil olmak üzere DeFi’daki birçok trading havuzunda kullanılan sistemik kıymete sahip bir varlık olarak tanımlanabilir. Aave üzere kredi sağlama platformlarında da yaygın bir teminat tipi olduğu söylenebilir.

Ancak Justin Sun üzere varlıklı oyuncuların duruma el atması ve topluluğun takviyesi, riski biraz da olsun rahatlatmış gözüküyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap