TRON kurucusu Justin Sun, “insider trading” iddialarına sert çıktı

TRON kurucusu Justin Sun, “insider trading” iddialarına sert çıktı

Paylaş
BTC Piyasası: TRON kurucusu Justin Sun, “insider trading” iddialarına sert çıktı

İçerik

ABD’li teknoloji haber sitesi The Verge, TRON kurucusu Justin Sun ile ilgili olarak bomba iddialar ortaya attı. Christopher Harland-Dunaway imzalı ve sayfalarca uzunluktaki yazıda, Sun’ın senelerdir TRON, BitTorrent ve Poloniex borsasında kanunlardan kaçmak için çeşitli uygulamalara giriştiği belirtildi.

“Justin Sun’ın kaçışları…”

Haber, 2017 yılının Eylül ayından itibaren başlıyor. Çin’in, yaşanan büyük çılgınlık ve dolandırıcılıklardan ötürü ICO’ları yasaklamasının ardından Justin Sun’ın önce Güney Kore’ye buradan da San Francisco’ya gittiği belirtiliyor. “Justin Sun’ın kaçışları…” başlığıyla verilen haberde bu bölümde, Sun’ın Çin’deki ICO yasaklarından ötürü hapis cezası almaktan korktuğu ve bu sebeple riske girmemek adına ABD’ye kaçtığı belirtiliyor.

Sun’ın “San Francisco kaçışında” Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’nun da etkili olduğu belirtiliyor. Zhao’nun bağlantıları sayesinde ICO yasaklarını bir gün önceden öğrendiği ve Sun’a haber verdiği iddia edildi. Konuyla ilgili Zhao, bir açıklamada bulunmadı. Haberin yazarı olan Harland-Dunaway, Sun’ın eski bir çalışanıyla konuştuğunu ve bu kişinin kendisine “Zhao ve Sun her zaman birlikteydi” dediğini belirtti. Sun, TRX ICO’sunun bitirilmesi için şirketine talimat verdi ve yasaklar gelmeden bir gün önce ICO sona erdirildi.

Haberde ayrıca Sun ile Zhao’nun yakın arkadaş olmadıklarını belirttikleri ancak Cenevre gölünde bir tatile bile birlikte gittikleri yazıldı. İkilinin o dönemki tatil için “İş gezisi” dedikleri bilgisi de verildi.

“İnsider trading” ve Poloniex olayları

Çin’deki ICO korkusunu atlattıktan sonra hem ABD’de hem de Çin’de lüks bir hayat sürmeye başladığı belirtilen Sun’ın, bu dakikadan sonra daha da hırslandığı ve Poloniex borsasındaki kimlik doğrulama süreçlerini çok daha basitleştirmek istediği hatta sahte bir kimlik doğrulama sistemi kurulmasını talep ettiği belirtildi. Sun’ın Poloniex borsasında kullanıcıların fonlarını kullanarak işlem yaptığı da yazıldı.

TRON ve Eylül 2020’de satın aldığı BitTorrent yönetim kurulu toplantılarında kendisini Çin’in en ünlü liderlerinden Mao, diğer üyeleri de onun generalleri olarak gördüğü ve bunu onların yüzüne karşı da söylediği belirtilen Sun’ın, TRON fiyatını manipüle ettiği hatta balina adı verilen birçok yatırımcıyla anlaşıp fiyatı istediği gibi etkilediği iddia edildi.

“Hayati tehlike sebebiyle isimlerini vermediler”

Haberi yazan gazeteci Christopher Harland-Dunaway, şu an Sun için çalışmaya devam eden kişilerin yanı sıra eski çalışanlarla da konuştuğunu ancak hiçbirinin isimlerini vermek istemediklerini ve buna sebep olarak da hayati tehlikeyi gösterdiklerini söyledi. Harland-Dunaway, ayrıca Sun’ın çalışanlarına kötü davranan bir patron olduğunu ve onlarla ilgili hiçbir şekilde empati yapmayan bir kişiliğe sahip olduğunu öğrendiğini belirtti.

Sun’dan tepki: Haber uydurmaca

Justin Sun ise bu haberlere hem Çin’deki Weibo hem de Twitter üzerinden İngilizce ve Çince olarak tepki gösterdi. TRON kurucusu, Twitter’dan yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“The Verge’de yer alan makale tamamen uydurma, suçlamalar da yalandır. Poloniex, açılışından bu yana müşterilere birinci sınıf hizmetler sunan, sağlam risk yönetimine ve güçlü finansal kaynaklara sahip bir borsa olmuştur.

Son 8 yılda operasyonda herhangi bir büyük güvenlik ihlali olmadı ve kullanıcılar, kripto varlıklarının en yüksek standartlarda korunduğunu gördüler. Verge ve yazarının yaptığı hem beni hem de Poloniex’i karalamaktır.

Poloniex her zaman düzenleyicilerle işbirliği yapmıştır ve en yüksek kalitede KYC standartlarını yakalamıştır. Ayrıca borsa, Seyşeller’de kayıtlı değil. ABD’de de değil ve ABD’li müşterilere de hizmet vermiyor.

Grenada’nın Dünya Ticaret Örgütü elçisi olarak endüstri alanlarındaki çabalarımda en yüksek standardı korumaya çalışıyorum. Herhangi bir kuruluş tarafından ortaya atılan bu yalanlara karşı yasal yollara başvurma hakkımızı saklı tutuyoruz. Hukuk danışmanımız olarak Harder LLP tarafından temsil ediliyoruz.”

“ABD başkanlığını düşünebilirim”

Sun ayrıca Çince olarak Weibo hesabından yaptığı bir yorumda da “ABD medyası benim hakkımda yalan haberler yapmaya devam ederse, onlara karşı önlem almak için ABD başkanlığı adaylığını düşünmeye başlayacağım” dedi ve konuyla ilgili her zaman olduğu gibi dalga geçmeyi de ihmal etmedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap