Trader’lar Bitcoin’in Bu Düzeyleri Süpürmesini Bekliyor!

Trader’lar Bitcoin’in Bu Düzeyleri Süpürmesini Bekliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Trader’lar Bitcoin’in Bu Düzeyleri Süpürmesini Bekliyor!

2023’ün harika birinci yarısının akabinde Bitcoin fiyatı duraklamış halde. Uzmanlara nazaran kripto, bilhassa 29.000 ila 31.500 dolar ortasında sıkışmış durumda. Yakın vadede Bitcoin fiyatının yatay ya da aşağı istikametli hareket etme eğiliminde olacağına inanmak için sebepler var. Bu tez, ikisi teknik tahlil ve üçüncüsü temel ögeleri içeren üç faktöre dayandırılmakta. İşte detaylar…

Bitcoin direnci 32 bin dolarda

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, kısa bir mühlet evvel Bitcoin’in 31.000-32.000 dolar düzeyindeki kıymetli direnci kıramadığını belirttiği bir piyasa güncellemesi yayınladı. Rapor, birtakım olumlu haberlerin üst istikametli fiyat ivmesine dönüşmemesi halinde, bunun tek başına bir düşüş sinyali olabileceğini belirtiyor. Edwards, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Bitcoin grafikteki en değerli direnç olan 32 bin dolardan süreç görüyor. Blackrock ETF duyurusundan, XRP yasal zaferine ve lider adayı Kennedy’nin bugün ABD Dolarını Bitcoin ile destekleyeceğini belirtmesine kadar; geçtiğimiz ay kripto sanayisi için bir dizi olumlu habere karşın, hiçbir şey Bitcoin’in 31 bin doların üzerindeki ivmesini sürdürmesine yardımcı olmadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Trader’lar Bitcoin’in Bu Düzeyleri Süpürmesini Bekliyor! 1

Bitcoin’in 29.5 bin dolarlık dayanağı devam edecek mi?

Bitcoin neredeyse bir aydır 30.000 dolar düzeyinin çok altında süreç görmedi. Lakin, 29.500 doların altında direnç olmaması kritik. Çünkü mevcut konsolidasyondan aşağı istikamette bir kırılmanın daha fazla düşüşe yol açabileceğini gösteriyor. Kripto piyasası yorumcusu Colin Talks Crypto’nun belirttiği üzere, BTC/USD için bir sonraki ana dayanak düzeyleri 27.500 dolar düzeyine kadar devreye girmiyor. Bu düzey sırf evvelki fiyat hareketine nazaran dayanak vazifesi görmekle kalmıyor, tıpkı vakitte hem 200 haftalık hareketli ortalama (MA) hem de 200 günlük MA çabucak altında birleşmeye başladı.

Geçtiğimiz ay boyunca BTC/USD sıkı bir konsolidasyon aralığında kaldı. Bu aralık için dayanak 29.500 dolar düzeyinde görünmektedir. Dayanağın altındaki bir günlük kapanış, 27.500 dolara yanlışsız aşağı taraflı bir hareketin yolunu açabilir. Bununla birlikte, hacimler düşüyor. Bu da tahminen de son vakitlerde aşağı gerçek yaşanan yükselişin göründüğünden daha az düşüş olabileceğini gösteriyor. Öbür bir geri çekilmenin ortasında hacim artarsa, ayılar piyasanın denetimini kolay kolay ele geçirebilir.

Bitcoin ağının temelleri sarsıldı

Capriole Investments raporu “fiyatın fotoğrafın yalnızca yarısı olduğunu” vurguluyor. Çünkü bu tahlilde temel faktörler de devreye giriyor. Dikkate alınmaya en bedel olanlar ortasında aşağıdaki üzere sorularla ilgili ölçütler olabilir:

  • On-chain akışlarda neler oluyor?
  • Yatırımcılar sermayeyi nasıl tahsis ediyor?
  • Genel piyasa hassaslığı ve makro ortam Bitcoin’i nasıl etkiliyor?
  • Ağ güvenliği artıyor mu?
Ulaş Utku Bozdoğan: Trader’lar Bitcoin’in Bu Düzeyleri Süpürmesini Bekliyor! 2

Capriole Bitcoin Makro Endeksi, on-chain, makroekonomik ve pay senedi piyasası ölçümleri dahil olmak üzere 40 temel Bitcoin değişkeninin toplu bir ölçümüdür. Tüm faktörler tek bir makine tahsili modelinde birleştirilmiştir. Rapor şu sonuca varıyor:

Makro Endeks bugün nispi bir bedel devrinde (sıfırın altında) kalmakta ve çok yıllık yatırımcıları için makul bir uzun vadeli bedel önermektedir. Lakin Endeks yine daralmaya girmiştir. On-chain ve makro temeller, Haziran başında 26 bin dolardan başlayan 7 haftalık bir toparlanma devrinin akabinde düşüş eğilimine girmiştir.

Bitcoin’in uzun vadeli boğa tezi hala geçerli

Kısa vadedeki bu düşüş eğilimine karşın uzun vadede endişelenmek için çok az neden var. Bir sonraki halving olayına bir yıldan az bir müddet kaldı ve olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Tahminen de en kıymetlisi, hash rate’in sadece son altı ayda yüzde 50 artmış olmasıdır. Bu da Bitcoin ağının her zamankinden daha güçlü olduğunu ve süratle büyümeye devam ettiğini gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap