Tornado Cash geliştiricileri Kuzey Kore hacker’larına yardımcı olmakla suçlanıyor

Tornado Cash geliştiricileri Kuzey Kore hacker’larına yardımcı olmakla suçlanıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Tornado Cash geliştiricileri Kuzey Kore hacker’larına yardımcı olmakla suçlanıyor

Tornado Cash geliştiricileri Roman Storm ve Roman Semenov, 1 milyar dolarlık kara para aklama savıyla karşı karşıya. Kuzey Kore’nin Lazarus Group’u için de 100 milyon doların üzerinde para akladıkları söyleniyor. Adalet Bakanlığı (DoJ), Storm’u çoktan tutukladı.

İşlem gören fonların kaynağını gizlemek için kullanılan mixer, Lazarus’un birden fazla kripto akınında bulunmasının akabinde ABD Hazine Bakanlığının Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) tarafından yaptırıma tabi tutulmuştu. OFAC, bu sefer de Semenov’a ilişkin olduğu öne sürülen sekiz Ethereum adresine el koydu.

ABD hükümetinin avukatlarından Damien Williams, Tornado Cash ve operatörlerinin kara para aklamayı “bilerek kolaylaştırdıklarını” söyledi ve ekledi:

Storm’un avukatı Brian Klein ise davanın “yeni bir hukuk teorisine” dayandırıldığını söyledi.

Klein, şu sözleri kullandı:

Tornado Cash üzere merkeziyetsiz bir hizmeti yıkmak epey zor

ABD hükümetinin geçen yıldan beri süren Tornado Cash yaptırımları, merkeziyetsiz bir hizmetin kapatılmasının ne kadar sıkıntı olduğunu kanıtladı. Yazılımcılar, misal fonksiyonelliğe sahip yeni platformlar üretmek için Tornado Cash’in açık kaynaklı kodlarını kullandılar.

Tornado Cash’e güç veren çekirdek blokzincir tabanlı yazılım, yani “akıllı sözleşmeler” de Ethereum’da bulunmaya devam ediyor. Bununla birlikte mevzubahis akıllı mukavelelerin kullanımı, teknik olarak yasa dışı ve Ethereum blokzincir ile arayüz oluşturan uygulamaların birçok tarafından kullanılan Infura ve Alchemy üzere kilit blokzincir altyapı sağlayıcıları, yaptırımlara uygun olarak Tornado Cash uygulamasına erişimi sansürlüyor.

Adalet Bakanlığının çarşamba günkü iddianamesine nazaran Storm ve Semenov, hizmetlerinin yasa dışı emeller için kullanılacağını bilmelerine karşın Tornado Cash’i buna uygun olarak tasarladı.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap