Tokenomik (Token Ekonomisi) Nedir?

Tokenomik (Token Ekonomisi) Nedir?

Paylaş
BTC Piyasası: Tokenomik (Token Ekonomisi) Nedir?

Tokenomik, kripto para ünitelerinin arz ve talep özelliklerini anlamayı tabir eden bir tabirdir. Bu terim, bir kripto varlığın gelecekte ne kadar pahalı olabileceğini anlamayı kolaylaştırır.

Tokenomik Ne Demek?

‍Tokenomik, bir varlığın gelecekte ne kadar bedelli olabileceğini anlamak için bir rehberdir. Örneğin, kripto parayla yeni tanışan birçok kişi, “Eğer bu para Bitcoin kadar kıymetli olursa, o vakit bir gün…” üzere bir şey düşünürken, gerçekte bu asla mümkün olmayabilir. Örnek olarak Bitcoin Cash ve Tron’u düşünelim. Bitcoin Cash, Bitcoin ile birebir toplam arza sahiptir, bu nedenle vakit içinde birinin başkası kadar kıymetli olabileceğini düşünmek biraz mümkün olabilir. Bununla birlikte, 100 milyardan fazla Tron mevcutken, bir coin’in binlerce dolar bedelinde olması için Tron’un dünya tarihindeki en kıymetli iş haline gelmesi gerekir.

BTC Piyasası: Tokenomik (Token Ekonomisi) Nedir? 1

Kriptoda Tokenomik Neden Değerlidir?

Ünlü yatırım kitabı Margin of Safety’de, bedel yatırımı efsanesi Seth Klarman, “Kısa vadede piyasa fiyatlarını sırf arz ve talep belirler” diye açıklar. Bunun gerçek olduğuna ve borsanın yanı sıra blokzincir teknolojisini kullanan kripto varlıklar için geçerli olduğuna inanırsak, arzı yahut talebi etkileyecek faktörleri anlamak hem spekülatörler hem de yatırımcılar için hayati değer taşır.
Bu durumda, kripto varlıklara bakarken dikkate alınması gereken bir dizi faktör vardır. Tahminen de en kıymetlisi, dijital para ünitesinin nasıl kullanılacağını anlamaktır. İnşa edilen platformun yahut hizmetin kullanımı ile varlık ortasında açık bir temas var mı? Varsa, büyüyen bir hizmetin sonunda fiyatı artırmaya yardımcı olan satın alma ve kullanım gerektirmesi mümkünlüğü yüksektir. Şayet yoksa, coin ne için kullanılabilir?

Cevaplanması gereken başka kıymetli sorular şunlardır:

  • Şu anda kaç token var?
  • Gelecekte kaç tane var olacak ve ne vakit yaratılacaklar?
  • Coin’lerin sahibi kim? Gelecekte geliştiricilere sunulmak üzere ayrılanlar var mı?
  • Çok sayıda coin’in kaybolduğuna, yandığına, silindiğine yahut bir biçimde kullanılamaz hale geldiğine dair rastgele bir bilgi var mı?

Token İktisadı Dağılımı

Geleneksel iktisatta ekonomistler, resmi para arzı bilgilerini kullanarak bir para ünitesinin ihracını izlerler. Bildirdikleri sayılar çoklukla M1, M2 ve – ülkeye bağlı olarak – M3 yahut M4 olarak da isimlendirilir. Dört M kategorisinin derinlemesine açıklaması, bu tokenomik tahlilin ötesindedir: M1’in en likit paraların bir ölçümü olduğunu, M2’nin daha az likit olduğunu vb. Bu sayılar, bir para ünitesinin arzının farklı taraflarının şeffaflığını ve izlenmesini sağlamaya yardımcı olur.

Bu sayılar değerlidir zira tarih boyunca hükümdarlar, kraliçeler ve hükümetler ülkelerinde ek para yaratma alışkanlığına sahip olmuşlardır. Bir ülkeyi direktörün yahut bir savaşta savaşmanın çok değerli olabileceği ortaya çıktı ve gelirleri artırmak yahut bir bütçeyi dengelemek her vakit kolay değildir, bu da çoklukla daha fazla para ünitesi yaratmanın politik olarak uygun olduğu manasına gelir.

Modern dünyada, banka kurtarma paketleri ve pandemik müdahaleler üzere şeyler, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin çok süratli bir formda kıymetli ölçülerde yeni para ünitesi oluşturmasını gerektirmiştir.

Hükümetler bu süreci denetlerken, ek para ünitesi yaratmak mevcut paranın pahasında yavaş ve bazen süratli bir düşüşe neden olabilir. Bu düşüşe “enflasyon” denir ve bu en çok satın aldığımız şeylerin fiyatları her yıl arttığında görünür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap