Tether’dan Bitcoin Manipülasyonu İddialarına Sert Cevap

Tether’dan Bitcoin Manipülasyonu İddialarına Sert Cevap

Paylaş
Tether’dan Bitcoin Manipülasyonu İddialarına Sert Cevap

Kriptokoin.com – Tether, Bitfinex’teki tek bir piyasa balinasının Bitcoin fiyatını manipüle ettiğini iddia eden bir araştırma belgesine resmi cevap verdi.

Tether, tek bir balinanın Bitcoin’i  manipüle ettiği iddiasına resmi cevap verdi

Tether, 2017 boğa piyasasının Bitfinex’teki tek bir balina tarafından tetiklendiğini iddia eden bir çalışmanın araştırmacılarına cevap verdi. Tether ekibi araştırmacıların kripto para piyasasının nasıl işlediğini bilmediğini iddia ediyor. Tether, kripto para birimi piyasasını manipüle etmek amacıyla hiçbir zaman faaliyette bulunmadığını garanti ediyor. 4 Kasım’da Bloomberg, 2017’de yaşanan Bitcoin’in astronomik yükselişinin saf pazar manipülasyonuyla tetiklendiğini iddia eden bir çalışmayı paylaştı.

Araştırmayı Teksas Üniversitesi’nde profesör olan John Griffin ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Amin Shams yaptı.  Araştırmacılara göre Bitfinex’teki biri, belirli eşiklerin altına düştüğünde Bitcoin fiyatını daha yüksek seviyelere gönderme kabiliyetine sahip. Araştırma sonuçları, Bitcoin fiyatını hareket ettiren binlerce yatırımcı yerine, bunun yalnızca bir büyük balina olduğunu gösteriyor.

Tether: Son Bitcoin manipülasyon iddiaları “utanç verici bir geri dönüş”

Bitfinex’in genel avukatı Stuart Hegner, bu iddiaları reddetti:

Topluluktaki destekçilerimizin desteğinden memnuniyet duyuyoruz. Alandaki karmaşık ve deneyimli yatırımcılar bu ‘araştırmanın’ eksikliklerini çok iyi anlıyor. Clickbait ve yanlış bilgilere değil, sağlam veri ve bilime dayalı dijital para ekonomisi hakkında gerçeğe dayalı bir tartışmaya ihtiyacımız var.

Bugün Tether, hakemli dergilerdeki makalenin bir önceki makalenin “sulandırılması” ve “utanç verici bir geri dönüş” olduğunu bildiren resmi bir bildiri yayınladı. Firma, çalışmanın bazı “metodolojik kusurları” olduğunu belirtti. Ayrıca, Bitcoin fiyatının tek bir balina tarafından manipüle edilebileceğine inanan yazarların önyargılı bakış açısını vurguladı.

Tether, piyasayı hiçbir zaman manipüle etmediğini garanti ediyor

Yazarların ulaştığı iddia edilen sonuçlar, tam bir veri setinden yoksun. Birçok eksiklikten birine örnek olarak, yazarlar, işlemlerin önemli zamanlamaları veya farklı borsalar arasında sermaye akışı hakkında kesin verileri olmadığını açıkça itiraf ediyorlar. Tether’a göre, Griffin ve Shams iddialarını, pazar manipülasyonuna yol açabilecek bir dizi olayı doğrulamak için gerekli bilgiye sahip olmadan iddia ettiler. Ekip, bu bireylerin kripto para birimi endüstrisini ve USDT için talebi tetikleyen faktörleri net bir şekilde anlamadıklarını savunuyor.

Son olarak Tether, kendisinin ve bağlı kuruluşlarının, kripto para birimi piyasasını manipüle etmek amacıyla hiçbir zaman faaliyette bulunmadığını garanti ediyor. Tüm USDT’nin tamamen rezervlerle desteklendiğini de vurguluyor. Şirkete göre, bu tokenlerin çıkarılması “Tether’ın kripto para birimi ekosistemindeki verimliliği, kabulü ve yaygın faydasının” bir sonucudur. Manipülasyon iddialarına yönelik daha fazla bilgi edinmek için “Bitcoin’i Tek Bir Balina Manipüle Edebilir Mi? Daha Fazla Tether, Bitcoin Pump’ı Mı Demek?” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap