Tesla, dört çeyrektir Bitcoin alım yahut satımı yapmıyor

Tesla, dört çeyrektir Bitcoin alım yahut satımı yapmıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Tesla, dört çeyrektir Bitcoin alım yahut satımı yapmıyor

Elektrikli araba üreticisi Tesla, 2023’ün 2. çeyreğinde de Bitcoin satın almadı yahut satmadı. Bu, şirketin dört çeyrektir Bitcoin varlıklarının sabit kaldığı manasına geliyor.

Dijital varlıkların net pahası, son üç çeyrekte olduğu üzere yeniden 184 milyon dolar. Birinci çeyreğin sonunda Bitcoin’in fiyatı 28.500 dolar, ikinci çeyreğin sonunda yaklaşık 30.400 dolar olsa da mevcut muhasebe kuralları, varlıklar satılmadıkça fiyatlar yükselse bile dijital varlıkların değerlemesinin artmasına müsaade vermiyor.

Tesla, en son geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 30 binden fazla Bitcoin, yani varlıklarının kabaca yüzde 75’ini 936 milyon dolara satmıştı. Şirket, 2021’in başlarında 1,5 milyar dolar kıymetinde Bitcoin satın almıştı ve şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla’nın ödeme olarak Bitcoin kabul edeceğini söyleyerek Bitcoin fiyatına takviye olmuştu. Fakat daha sonra Musk, bu fikirden vazgeçti.

FactSet datalarına nazaran Tesla, ikinci çeyrekte pay başına düzeltilmiş çıkarın 0,91 dolar olduğunu açıkladı; bu sayı analistlerin 0,80 dolarlık iddiasını geçti. Tıpkı devirde 24,9 milyar dolarlık gelir elde ederek analistlerin 24,2 milyar dolarlık iddiasını de aştı.

Hisse bedelleri, süreç saatleri sonrasında yüzde 1 artarak 288,96 dolara yükseldi. Bu yılın başından beri pay bedelleri yüzde 136’nın üzerinde bir artış gösterdi.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap