Tesla Bilançosunu Açıkladı: Bitcoin Sattı Mı?

Tesla Bilançosunu Açıkladı: Bitcoin Sattı Mı?

Paylaş
BTC Piyasası: Tesla Bilançosunu Açıkladı: Bitcoin Sattı Mı?

Elektrikli araba devi Tesla bilançosunu açıkladı. Buna nazaran Tesla, 184 milyon dolar bedelinde dijital varlık tutmaya devam ediyor. Araba üreticisinin geçen yıl Bitcoin (BTC)’sinin birçoklarını satmasının akabinde kripto varlıkları üçüncü çeyrekte de değişmedi.

Otomobil devi bilançosunu açıkladı, Bitcoin varlıkları değişmedi!

Elektrikli araba üreticisi bilançosunda 184 milyon dolar pahasında kripto varlık tutmaya devam ediyor. Bu nedenle, Tesla’nın bilançosundaki dijital varlıkları ikinci çeyrekte değişmedi. Kriptoda gerçekleşmemiş karların kaydedilmesine müsaade vermeyen muhasebe kuralları nedeniyle, 30 Haziran itibariyle varlıkların kıymeti (Bitcoin’in çeyrek boyunca fiyat artışına rağmen) sabit kaldı.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin fiyatı ikinci çeyrekte yaklaşık %7 artış kaydetti. Böylelikle, yılbaşından bugüne yaklaşık %80’lik bir çıkar sağladı. Tesla, Şubat 2021’de 1,5 milyar dolar pahasında Bitcoin satın aldığını bildirdi. Şirket o sırada varlığı bir ödeme hali olarak kabul etmeye başlayacağını söyledi. Fakat CEO Elon Musk daha sonra çevresel korkuları münasebet göstererek bu açıklamalardan geri adım attı.

Musk’ın şirketi 2022’nin ikinci çeyreğinde Bitcoin yığınının yaklaşık %75’ini sattı. Böylelikle, bilançosundaki toplam 218 milyon dolar pahasındaki dijital varlığı azalttı. Musk, şirketin Temmuz 2022 bilanço açıklaması sırasında “Gelecekte Bitcoin varlıklarımızı artırmaya mutlaka açığız. Bu nedenle, bu Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmamalıdır” dedi. Şirket o yılın dördüncü çeyreğinde dijital varlıklarını 218 milyon dolardan 184 milyon dolara düşürdü. Tesla o vakitten beri 2022’nin son çeyreği ve 2023’ün birinci üç ayı için bu seviyeyi korudu. Çarşamba günü yayınlanan mali tablolara nazaran, bu varlıklar ikinci çeyrekte değişmedi.

BTC Piyasası: Tesla Bilançosunu Açıkladı: Bitcoin Sattı Mı? 1

Tesla işvereni kripto dünyasıyla hayli içli dışlı!

Elon Musk, Dogecoin’e (DOGE) olan düşkünlüğünü kabul etti. Hatta Nisan ayında Twitter’ın logosunu Dogecoin’inkiyle değiştirdi. Yatırımcı Keith Johnson Haziran 2022’de Musk’a karşı 258 milyar dolarlık bir dava açtı. Johnson, Musk’ın DOGE’nin fiyatını manipüle etmek için tasarlanmış bir piramit şemasına dahil olduğunu argüman etti. Musk’ın avukatları, Çarşamba günü itibariyle yaklaşık 10 milyar dolarlık bir piyasa kıymetine sahip olan bir kripto varlığına dayanak tweet’i atmanın yasadışı bir yanı olmadığını söyledi.

Elon Musk, Mayıs ayında Wall Street Journal’ın CEO Kurulu Tepesi sırasında kripto konusundaki sessizliğini bozdu. Musk, “Kimseye kripto almasını ya da Dogecoin üzerine bahis oynamasını tavsiye etmiyorum” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap