Terraform CEO’su Kwon’un İsviçre bankasında milyonlarca doları olduğu ortaya çıktı

Terraform CEO’su Kwon’un İsviçre bankasında milyonlarca doları olduğu ortaya çıktı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Terraform CEO’su Kwon’un İsviçre bankasında milyonlarca doları olduğu ortaya çıktı

Investing.com – Birkaç aydır devam eden araştırmanın sonucundan Terraform Labs (TFL) CEO’su Do Kwon’un İsviçre’deki Sygnum Bank’ta milyarlarca wonu olduğu ortaya çıktı. 

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu, Şubat ayında Kwon ve şirketine yönelik kayıt dışı menkul değer ihraç ettiği gerekçesiyle dava açtı. SEC, ayrıyeten yaptığı araştırmalar sonucu TFL CEO’sunun Sygnum Bank’a 10.000 BTC aktardığını tespit etti. 

Sygnum, 2017 yılında İsviçre’de birinci dijital varlık bankası olarak kuruldu. Seul Güney Bölge Savcılığına bağlı mali kabahatleri araştırma ünitesi, bugün Luna Foundation Guard’a (LFG) ilişkin Bitcoin’i izlemeye devam ettiklerini aktardı. Güney Koreli yetkililer, transfer edilen fonların bir kısımının geri döndürülerek nakde çevrildiğini ve Sygnum Bank’ta saklandığını raporladı. Sygnum’a gönderilen yaklaşık 100 milyon doların ise bir ölçüsünün avukatlık fiyatı için Kim & Chang hukuk ofisine gönderildiği ve milyarlarca wonun ise hesapta kaldığı bildirildi.  

Bu gelişmenin yanında TFL davasıyla ilgili sıcak gelişmeler yaşanırken savcılık, şirketin kurucu ortağı Shin Hyun-seong ile birlikte 10 kişi hakkında yeni suçlamalar yöneltti.

Yeni tespit edilen hesapların dondurulmasıyla ilgili yapılacak olan talep ise banka ile İsviçre Hükümetine iletilecek olup hesaplarla ilgili kimin hak sahibi olacağı Güney Kore ve ABD’den hangisinin evvel talepte bulunacağına bağlı olacak. Öbür yandan Güney Koreli yetkililer, Do Kwon’un ülkeye iade edilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını da belirtti.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap