TCMB Başkanı’ndan Dijital Lira İçin Yeni Açıklama!

TCMB Başkanı’ndan Dijital Lira İçin Yeni Açıklama!

Paylaş
BTC Piyasası: TCMB Başkanı’ndan Dijital Lira İçin Yeni Açıklama!

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, enflasyon raporunun tarifini gerçekleştirmek ismine harekete geçti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası İdari Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında sunum yaptı. Sunumun akabinde yapılan brifingde ise gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kavcıoğlu’nun açıklamaları ortasında Dijital Lira da yer aldı. İşte detaylar…

Dijital Lira çalışmaları devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, enflasyon kestirimleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Kavcıoğlu, TCMB’nin enflasyon oranının 2023 yılı sonunda %22,3 düzeyinde kalmasını beklediğini belirtti. Ayrıyeten 2024 yılında ise %8,8 düzeyinde istikrar kazanacağını öngördüğünü açıkladı. Enflasyon ve iktisat bahislerinin yanı sıra Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’nin Merkez Bankası tarafından önerilen dijital liranın gidişatına ait soruları da yanıtladı. Bilgilendirme oturumu sırasında Kavcıoğlu, dijital lira projesinin durumu hakkındaki bir soruya cevap verdi.

BTC Piyasası: TCMB Başkanı’ndan Dijital Lira İçin Yeni Açıklama! 1

Kavcıoğlu, dijital para ünitesi üzerindeki çalışmaların hala devam ettiğini açıkladı. TCMB genel müdürlerinin proje üzerinde ağır bir halde çalıştığını belirtti. Açıklamalara nazaran pilot etap başarılı oldu. TCMB şu anda projenin sonraki evrelerini gerçekleştirmek için paydaşlarla birlikte çalışıyor. Kavcıoğlu, projenin yolunda gittiğine işaret etti. Türkiye’nin dijital para ünitesi geliştirme konusunda dünyadaki öbür birçok ülkenin önünde olduğunu teyit etti. Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere Türkiye bir müddettir merkez bankası dijital para ünitesinin potansiyel yararlarını araştırıyor. Hatta ülkemiz, dijital para mümkünlüğünü keşfetme konusunda dünyadaki en proaktif ülkelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.  Türkiye Merkez Bankası halihazırda para ünitesi için pilot testler gerçekleştirdi.

Toplantıdaki öteki konular

Kavcıoğlu tıpkı oturumda iktisadın genel sıhhatinden bahsetti. Ayrıyeten güçlü bir istikrara ulaşma yolunda kaydedilen ilerlemeyi ele aldı. Türkiye iktisadının satın alma gücü paritesi endeksi kullanılarak ölçüldüğünde gelişmiş ülkelerin düzeylerine süratle yaklaştığını ortaya koydu. Kavcıoğlu ayrıyeten zelzelenin akabinde tüketici harcamalarında yaşanan düşüşe karşın Türkiye iktisadının güçlü toparlanma işaretleri gösterdiğini belirtti. Ayrıyeten, global iktisat üst istikametli enflasyon riskleriyle karşı karşıyayken Türk bankacılık bölümünün istikrarlı ve muteber olduğunu belirtti.

BTC Piyasası: TCMB Başkanı’ndan Dijital Lira İçin Yeni Açıklama! 2

Kavcıoğlu son olarak, GSYH’nin 2022 yılında %5,6 oranında büyümesi beklendiğinden ülkenin ödemeler istikrarının güzelleşmeye devam edeceğine olan inancını lisana getirdi. Başarılı bir formda uygulanması halinde dijital lira, Türkiye’nin finansal sistemi için ileriye gerçek atılmış büyük bir adımı temsil edecek. Daha süratli ve daha verimli süreçlere imkan sağlarken finansal iştiraki da artırma mümkünlüğü sunacak. Dünya daha dijital bir finansal geleceğe gerçek ilerlerken, Türkiye’nin CBDC geliştirme eforları büyük değer taşıyor. Önümüzdeki süreçte hususa dair gelişmeleri vakit gösterecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap