TBMM Başkanvekili Altunyaldız: Dijital Dönüşüm İle “İlgilenmiyorum” Deme Talihimiz Yok!

TBMM Başkanvekili Altunyaldız: Dijital Dönüşüm İle “İlgilenmiyorum” Deme Talihimiz Yok!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: TBMM Başkanvekili Altunyaldız: Dijital Dönüşüm İle “İlgilenmiyorum” Deme Talihimiz Yok!

TBMM Başkanvekili Ziya Altunyaldız, medya partneri olduğumuz Istanbul Blockchain Week etkinliğinde konuştu. Altunyaldız, dünya genelinde yaşanan süratli teknolojik değişim ve dijital dönüşümün iktisada olan tesirlerini kıymetlendirdi. Hükümet yetkilisi, tarihin farklı periyotlarında yaşanan ihtilallerin insan hayatını nasıl etkilediğini ve günümüzde dijitalleşmenin benzeri bir tesir yarattığını vurguladı.

Sanayi Devrimi’nden bu yana pek çok gelişme yaşandığını tabir eden Altunyaldız, bilhassa sanayi ihtilalinin mekanikleşme, elektrik ve otomasyon üzere evreleriyle fizikî ve biyolojik tesirler yarattığını anlattı. Günümüzde ise dijital ihtilal ile yapay zeka, bilgi bilimi ve otomasyonun bir ortaya geldiğini belirtti. Bu gelişmelerin bütün dünyada hissedildiğinin altını çizen Altunyaldız, bireylerin, şirketlerin ve devletlerin gerçekleşmekte olan bu ihtilali yok sayarak hareket etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Bu değişimle “ilgilenmiyorum” demenin imkanı yok. Şayet bunu derseniz oyunun dışında kalırsınız. Baht hazırlıklı olana yardım eder. Bu bahiste hazırlıklı

TBMM Başkanvekili Ziya Altunyaldız

Teknoloji ve Yapay Zekanın Karanık Tarafı

Altunyaldız, dijitalleşmenin aydınlık ve karanlık istikametlerine dikkat çekti. Yapay zeka ve dijital teknolojilerin ekonomik alanlarda büyük yararlar sağladığını, bilhassa sanayi, ticaret ve güç kesimlerinde verimliliği artırdığını söyledi. Lakin tıpkı vakitte otomasyonun iş kaybına neden olabileceği ve insanların istihdam açısından yeni zorluklarla karşılaşabileceğini de vurguladı.

“Otomasyon, yapay zeka üzere teknolojilerin insanlık üzerinde bir maliyeti de var. Makinelerin AI ile birleşimi istihdam ve meslek kayıplarına yol açıyor. Lakin tarih göstermiştir ki beşerler bu durumlarda yeni hünerler ve fırsatlar geliştirebilir.”

TBMM Başkanvekili Ziya Altunyaldız

Finans alanında ise blockchain ve kripto paralar üzere yeni finansal araçları ortaya çıkardığını belirten Altunyaldız, bu gelişmelerin yeni bir ekosistem oluşturduğunu tabir etti.

TBMM Başkanvekili, dijital ihtilalin yarattığı zorlukların üstesinden gelmek için eğitim ve yeni maharetlerin geliştirilmesinin değerini vurguladı. Birebir vakitte teknolojinin süratli gelişimi nedeniyle uygun yasal çerçevenin oluşturulmasının kıymetine değindi. Bu sayede teknolojiye ayak uydurmanın ve olumsuz tesirleri minimize etmenin mümkün olacağını kelamlarına ekledi.

Altunyaldız, dijital ihtilalin toplumun her bölümüne eşit halde erişilebilir olması gerektiğini ve etik kurallara uygun bir formda kullanılması gerektiğini vurgulayarak, insan bedellerinin ve şeffaflığın korunması gerektiğini tabir etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap