Tasarı Onaylandı: ABD, Bu Kripto Paraları Yasaklayacak!

Tasarı Onaylandı: ABD, Bu Kripto Paraları Yasaklayacak!

Paylaş
BTC Piyasası: Tasarı Onaylandı: ABD, Bu Kripto Paraları Yasaklayacak!

Bugün, Amerika Birleşik Devletleri Finansal Hizmetler Komitesi birinci anti-CBDC (Merkez Bankası Kripto Para Birimi) tasarısını kabul etti. Teşebbüs, Kongre’deki pek çok kişinin paylaştığı hisleri yansıtıyor. Çoğunluk temsilcisi Tom Emmer’in desteklediği bu yasa, “sürekli genişleyen hükümet nezaret devletine” karşı duruyor.

ABD Kongresi bu kripto paraları yasaklamak için adım attı!

Bu muazzam karardan evvel 12 Eylül’de Tom Emmer CBDC Nezaret Aksisi Devlet Yasasını tekrar sundu. Maksat, seçilmemiş bürokratların Amerikalıların finansal kapalılık hakkını tehlikeye atabilecek bir CBDC çıkarmasını önlemekti. CBDC’ler Bitcoin üzere merkezi olmayan kripto para ünitelerinden farklı. İkincisi hükümetin yetki alanı dışında faaliyet gösterirken, CBDC dijital bir hâkim para ünitesi.

BTC Piyasası: Tasarı Onaylandı: ABD, Bu Kripto Paraları Yasaklayacak! 1

İlgili hükümet tarafından denetim edilen dijital bir defter üzerinde yönetilen ve süreç gören CBDC, “programlanabilir para” haline gelir. Bu da potansiyel olarak kelam konusu hükümetin Amerikalıların süreçlerini izlemesine ve hatta denetim etmesine imkan tanır. Emmer, Biden İdaresinin CBDC’ye olan hevesinin açık olduğunu söylüyor. Sahiden de, çok sayıda icra buyruğu CBDC araştırma ve geliştirmesinin aciliyetini vurguluyor. Fakat bu teşebbüs, Amerikalıların finansal zımnilik haklarını nezaret odaklı bu kripto para ile takas etme potansiyeline sahip. Bu bağlamda Emmer, şu açıklamayı yapıyor:

Tasarı ile ABD’nin kripto para siyasetinin idari devletin değil Amerikan halkının elinde olması sağlanıyor. Böylelikle Amerikan kıymetlerimiz olan mahremiyet, ferdi egemenlik ve özgür piyasa rekabetçiliğini yansıtacaktır. Geleceğin global dijital iktisadının gereksinimi olan şey budur. Şayet nakit para üzere açık, müsaadesiz ve özel değilse bir merkez bankasının dijital para ünitesi, Amerikan ömür stilini baskı altına almak için silah olarak kullanılabilecek ÇKP şekli bir nezaret aracından öbür bir şey değildir.

CBDC’ler neden yasaklanmak isteniyor?

Bu ortada, Tom Emmer, Çin’in bir toplumsal kredi sistemi oluşturmak için CBDC kullandığını hatırlatıyor. Buradan hareketle, hükümetlerin kendi finansal sistemlerini vatandaşlara karşı silah olarak kullanma potansiyeli konusunda uyarıyor. Benzeri biçimde, Trudeau İdaresi, 2022 kamyoncu protestolarına katılan şahısların banka hesaplarını dondurmak istedi. Bu atak de içsel tehlikeleri gözler önüne seriyor. Emmer bu tıp stratejilerin Amerika için uygun olmadığını belirtiyor. Amerikan kripto para siyasetinin mahremiyet bedellerini, ferdi egemenliği ve hür piyasa rekabetçiliğini yansıtması gerektiğini vurguluyor.

BTC Piyasası: Tasarı Onaylandı: ABD, Bu Kripto Paraları Yasaklayacak! 2CBDC’lerin Dünya Çapında Benimsenmesi. Kaynak: Statista

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu kripto para mevzuatı değerli ölçüde ilgi gördü. Ortalarında French Hill, Warren Davidson ve Byron Donalds’ın da bulunduğu 60 Kongre üyesinin takviyesini aldı. Bağımsız Toplum Bankacıları Birliği’nden Blockchain Birliği’ne kadar çeşitli paydaş kümeleri da dayanak verdi. Bahse ait olarak Tom Emmer, şunları kaydediyor:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birinci CBDC aykırısı yasa tasarısı bugün Finansal Hizmetler Komitesi’nden geçti! Daima genişleyen hükümet nezaret devletine karşı savunmada tarihi bir adım.

Yasa tasarısı FED’in CBDC çıkarmasını engelliyor

CBDC Nezaret Aykırısı Devlet Yasası özünde Federal Reserve’in CBDC çıkarmasını engelliyor. Bu atılım, Federal Reserve’in ferdî finansal bilgilere erişimi olan bir perakende bankasına dönüşmesini mani oluyor. Ayrıyeten tasarı, Fed’in CBDC’yi ekonomiyi denetim etmek için bir düzenek olarak kullanmasını da yasaklıyor.

Bu kripto para tasarısının Temsilciler Meclisi’ndeki akıbeti belirsizliğini koruyor. Demokrat çoğunluğu göz önüne aldığımızda Senato’dan geçme ihtimali daha sıkıntı. Cumhuriyetçiler’in başlattığı bir tasarıyı ilerletmekte tereddüt etmeleri mümkün. Muadil komite, yüklü olarak Demokratlar’ın yönettiği Senato Bankacılık Komitesi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap