Tarihî Bilgiler Korkuttu: Bitcoin Önümüzdeki Aylarda…

Tarihî Bilgiler Korkuttu: Bitcoin Önümüzdeki Aylarda…

Paylaş
BTC Piyasası: Tarihî Bilgiler Korkuttu: Bitcoin Önümüzdeki Aylarda…

Lider kripto Bitcoin, Fed’in faizleri 25 bps artırmasına karşın, mevzisini muhafazayı başardı. Bununla birlikte, güç günler ve aylar geride kalmış değil. Bir kripto analisti, tarihî datalar ışığında Bitcon’i sıkıntı günlerin beklediğini söylüyor. Öte yandan, tahlil platformu CryptoQuant’ın kurucu ortağı, BTC’nin boğa döngüsünün devam ettiğini ileri sürüyor.

Geçmiş datalar Bitcoin’i ‘kötü aylar’ın beklediğini gösteriyor!

Bitcoin’in (BTC) fiyatı kısa vadeli bir toparlanma yaşadı. Lakin, 29.000 doların üzerinde değerli yararlar elde etmeye çalışırken, BTC yatay bir süreç modelini sürdürüyor. Piyasa 30.000 dolar düzeyinin ötesinde potansiyel bir fiyat artışı bekliyor. Bununla birlikte, tarihi datalar Bitcoin’in önümüzdeki aylarda inişli çıkışlı bir seyahatle karşılaşacağını gösteriyor.

Özellikle, Fiery Trading takma aldı kripto analisti, Bitcoin’in üçüncü çeyrekte güçlü aylar geçireceğini söylüyor. Analist, varlığın halving öncesi etabında düşüş riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Analiste nazaran, BTC tarihi olarak bu vakit diliminde bir gerileme yaşadı. Bu bağlamda Bitcoin, halving öncesi üç yıl da bir noktada %20’yi aşan değerli bir fiyat düşüşü kaydetti. Fiery Trading ‘in tahlili, mevcut aylık açılıştan itibaren %20’lik potansiyel bir düşüşün BTC’yi 25.000 dolara götüreceğini gösteriyor. Bu doğrultuda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Grafikte de görüldüğü üzere, Bitcoin’in performansı üçüncü çeyrekte her vakit makûs oldu. Halving öncesi üç yıl boyunca, fiyat bir noktada %20’nin üzerinde düştü. Bugün itibariyle BTC %4’ün biraz üzerinde düşüş gösterdi. Aylık açılıştan itibaren %20’lik bir düşüş Bitcoin’i 25.000 dolara geri getirecektir.

BTC Piyasası: Tarihî Bilgiler Korkuttu: Bitcoin Önümüzdeki Aylarda… 1Bitcoin fiyat tahlil grafiği. Kaynak: Trading View

Bitcoin, hala boğa döngüsünde, lakin bir sorun var!

Mevcut durumda Bitcoin 2023 tepesinin yaklaşık %10 altında seyrediyor. Tahlil platformu CryptoQuant’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ki Young Ju, BTC’yi tahlil etti. Uzman, altı aydan daha uzun bir mühlet evvel satın alınan ya da çıkarılan BTC’lerin birçoklarının sabit kalmasının bir sonucu olarak şahit olunan düşük satış baskısı nedeniyle Bitcoin’in hala bir boğa döngüsünde olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Ki Young Ju, şu yorumu paylaşıyor:

Bitcoin hala bir boğa döngüsü içinde. Gerçekleşmiş sermayenin yaklaşık %71’i hareketsiz BTC’den (6 aydan uzun) oluşuyor. Bu da şu anda uzun vadeli sahiplerden gelen düşük satış baskısına işaret ediyor.

BTC Piyasası: Tarihî Bilgiler Korkuttu: Bitcoin Önümüzdeki Aylarda… 2Kaynak: Ki Young Ju/ X

Ancak CryptoQuant CEO’su, önde gelen dijital varlık için bir fiyat artışının garanti olmadığını belirtiyor. Ki Young Ju, “Daha düşük satış baskısı fiyat artışını garanti etmiyor. Fakat BTC’nin en azından döngüsel dorukta olması daha az muhtemel. BTC için stablecoin’ler güzel bir şey. Beşerler stablecoin kullanarak BTC satın alıyor,” diyor. Ayrıyeten, kripto piyasasının stablecoin arzı artana kadar sakin kalmasının beklenen olduğunu kaydediyor. Bu nedenle, “Alıcı taraf likiditesi için daha fazla stablecoin enjekte edilene kadar piyasa sıkıcı,” diyor.

BTC Piyasası: Tarihî Bilgiler Korkuttu: Bitcoin Önümüzdeki Aylarda… 3Kaynak: Ki Young Ju/ X

BTC, Fed faiz artışına karşın mevzisini korudu

Bitcoin, Federal Reserve’in faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararından önemli manada etkilenmedi. Hatta, az da olsa çıkar elde etmeyi bile başardı. Fakat yeniden de Temmuz ayında ulaştığı 31.800 dolarlık doruğun kıymetli ölçüde gerisinde kaldı. Enteresan bir biçimde, BTC makroekonomik olaylardan nispeten etkilenmemiş görünüyor. Halbuki, geçtiğimiz yıl bu tıp olaylar nedeniyle daha değerli fiyat dalgalanmalarına şahit oldu.

Bitcoin’in gelecekteki performansına olan ilgi devam ediyor. Yapay zeka (AI) platformu olan Google Bard, 2024 halving olayının akabinde Bitcoin’in fiyatını potansiyel olarak etkileyebilecek faktörleri vurguladı. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere halving, piyasada bir yükseliş faktörü olarak kabul görüyor. Bu ortada, finans uzmanları Bitcoin’in 40.000 dolar düzeylerini geri kazanmasını muhtemel görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap