Tarihe geçen kripto para skandalı, Bitcoin’de endişeyi büyütüyor

Tarihe geçen kripto para skandalı, Bitcoin’de endişeyi büyütüyor

Paylaş
Tarihe geçen kripto para skandalı, Bitcoin’de endişeyi büyütüyor

Kripto para araştırma şirketi Chainalysis’daki araştırmacılara göre Bitcoin’in 3 milyar dolarlık PlusToken skandalının faillerinin varlıklarını nakde çevirmesinden dolayı baskı altında kalmaya devam etmesi muhtemel.

Bloomberg’ün bildirdiği gibi Bitcoin, Çinli yetkililerin %600’e varan getiri vadeden piramit şemasındaki birkaç şüpheliyi tutukladığı Haziran ayının sonlarında görülen 2019 zirvesinden bu yana yüzde 50 düştü.

O günden beri bazı piyasa gözlemcileri, fiyat düşüşlerinin birçok nedenlerinden biri olarak PlusToken şüphelileriyle ilişkili muhtemel satışlara dikkat çekti.

Chainalysis, başından beri PlusToken’a ait cüzdan adreslerini inceliyor ve izliyor. Şirket, faillerin şimdiye kadar yaklaşık 25,000 BTC sattığını ve 20,000 BTC’yi ise 8700’ün üzerinde anonim kripto para adresine dağıttığını tahmin ediyor. Ayrıca PlusToken, yatırımcıları Ether gibi farklı kripto paralarla da dolandırdı.

Chainalysis’in kıdemli ekonomisti Kim Grauer, “Bu en azından kısa vadede fiyatın nereye gittiği hakkında düşünürken kesinlikle dikkate alınması gereken bir şey. Araştırmalarımız Bitcoin’de aşağı yönlü baskının devam edebileceğini gösteriyor.” diyor.

Grauer, işlemlerin çoğunun kullanıcıyı belirlemeyi neredeyse imkansız kılan adres karıştırma servisleri sunan Wasabi Wallet gibi mikserler aracılığıyla gerçekleştirildiğini söylüyor.

Ayrıca Chanalysis, dolandırıcıların paralarını tezgah üstü (OTC) alım satım yoluyla akladığından da şüpheleniyor.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap