Tanınan Analist, Bu Tarihte Altcoinler İçin Çöküş Bekliyor!

Tanınan Analist, Bu Tarihte Altcoinler İçin Çöküş Bekliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Tanınan Analist, Bu Tarihte Altcoinler İçin Çöküş Bekliyor!

Kripto para uzmanı Crypto Tony geçtiğimiz günlerde Twitter’da altcoinler hakkında bir paylaşım yaptı. Genel hakimiyetinin Haziran ayına kadar bir sarsıntı yaşayabileceği iddiasını paylaştı. Öteki yandan, ünlü analist Lyn Alden, altcoin’ler için ihtarda bulundu. İşte detaylar…

Crypto Tony, altcoinler için sarsıntı bekliyor: Yüzde 10’luk düşüş!

Crypto Tony’nin tweetine nazaran, Mayıs ayında altcoinlerde yüzde 10’luk bir düşüş bekliyor ve 336 milyar dolarlık piyasa bedeli civarında daha düşük takviye düzeylerinde talep olması şartıyla gerçek heyecanın Haziran’da başlayıp Ağustos’a kadar devam etmesini bekliyor. Bu iddia, Bitcoin (BTC) hakimiyetinin değişmesi ve altcoinlerin devam eden boğa piyasasında ivme kazanmasıyla ortaya çıkıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Tanınan Analist, Bu Tarihte Altcoinler İçin Çöküş Bekliyor! 1

Bitcoin’in kripto piyasası üzerindeki hakimiyeti azaldıkça, bu durum ekseriyetle bir altcoin döneminin başlangıcına işaret eder. Örneğin, dünyanın en büyük ikinci kripto para ünitesi olan Ethereum, gelişmiş Blockchain teknolojisine yatırımcı çekiyor. Böylelikle son vakitlerde Bitcoin’den daha yeterli performans gösteriyor.  TradingView’den alınan datalar, Bitcoin’in hakimiyet oranının birinci çeyrekte yüzde 42’den yüzde 48’e yükseldiğini gösteriyor. Fakat bu ay şimdiye kadar bu seviyeyi kırmakta zorlandığını ortaya koyuyor.

Altcoin dönemi geliyor mu?

Metrik, yaklaşık iki yıl boyunca yüzde 38 ile yüzde 48 ortasında dalgalanma yaşadı. Ayrıyeten yüzde 46’dan yüzde 48’e düşüşler altcoinlerdeki kıymetli çıkarlarla birebir vakte denk geldi. Grafik, Bitcoin’in hakimiyet oranının Temmuz 2021’de yüzde 48’den düşmesinin akabinde iki ay içinde altcoinlerin toplam piyasa kıymetinin yüzde 60’ın üzerinde artarak 1,39 trilyon dolara yükseldiğini gösteriyor. Ekim 2021 ortasında ve Haziran 2022’de hakimiyet oranındaki misal düşüşler de altcoin değerlemelerini yükseltti. Uzmanlara nazaran tarih tekerrür ederse, kripto piyasası altcoin bedelinde öteki bir artışa şahit olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Tanınan Analist, Bu Tarihte Altcoinler İçin Çöküş Bekliyor! 2

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 27.495 dolardan süreç görürken, Ethereum 1.832 dolar kıymetinde. Piyasa gevşerken, yatırımcılar ve traderlar piyasanın bir boğa koşusuna tam olarak inişini hevesle bekliyor.  Her vakit olduğu üzere, yatırımcılar kestirimlere temkinli yaklaşmalı. Değişken kripto piyasasında karar vermeden evvel birden fazla faktörü göz önünde bulundurmalı.

Lyn Alden, kripto paralar hakkında uyardı: Düzenleme ve çok kaldıraç riski var

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere makroekonomik analist olan Lyn Alden’dan da altcoinlere yönelik bir ikaz geldi. Alden, düzenleyici yaptırımların ve çok kaldıracın yarattığı potansiyel riskleri vurguluyor. Bilhassa altcoin yatırımcılarına bir ihtarda bulunmakta.  Hedgeye podcast’inde yakın vakitte yapılan bir röportajda Alden, bu faktörlerin neden altcoin piyasalarında bir gerilemeyi tetikleyebileceğini ve yatırımcıları değerli kayıplara karşı savunmasız bırakabileceğini açıklıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Tanınan Analist, Bu Tarihte Altcoinler İçin Çöküş Bekliyor! 3

Alden, Bitcoin’in (BTC) düzenlemelerden etkilenmeyebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıyeten Bitcoin’in, daha geniş kripto ortamını karakterize eden yüksek gürültü/sinyal oranı nedeniyle kripto alanının geri kalanından ayırt edilmesi gerektiğini açıklıyor.  Alden’e nazaran, piyasada hala azalması gereken çok fazla “balon” var. Dahası, bu alanda, hangi varlıkların ve şirketlerin coin satışı gerçekleştirerek menkul değerler maddelerini ihlal ettiğini tanımlamayı amaçlayan artan düzenleyici hareketler mevcut. Sonuç olarak, daha geniş bir kripto alanına yatırım yapmak pek çok riski beraberinde getiriyor. Bu nedenle, bu alana kıymetli ölçüde sermaye yatırımı yaparken dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Bitcoin, bir menkul değerden çok bir emtia olarak kabul edildiği için düzenleyici uygulamalardan etkilenmeyebilir. Alden’e nazaran bu da onu düzenlemeye daha az hassas hale getirecek. Alden, bunun nedeninin Howey testinin şartlarını karşılamaması olduğunu belirtiyor. Alden ayrıyeten Bitcoin’in merkeziyetsizlik temellerinin öbür kripto paralara kıyasla daha güçlü olduğuna dikkat çekiyor. Analist Bitcoin piyasasındaki spekülatif faaliyetlerin birçoklarının yakın vakitte yaşanan ayı piyasası sayesinde düzeltildiğini belirtiyor. Bunun da pek çok “turist” yatırımcının yüreğini kırdığının altını çiziyor. Sonuç olarak, Alden’e nazaran düzenleyici yaptırım aksiyonları ve çok kaldıraç potansiyeli altcoin piyasalarında bir düşüşe yol açma riski barındırıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap