State Street: Müşterilerin % 38’i 2020’de Bitcoin ve Dijital Varlıklara Daha Fazla Para Koyacak

State Street: Müşterilerin % 38’i 2020’de Bitcoin ve Dijital Varlıklara Daha Fazla Para Koyacak

Paylaş
State Street: Müşterilerin % 38’i 2020’de Bitcoin ve Dijital Varlıklara Daha Fazla Para Koyacak

Kriptokoin – State Street ismi altında bankayı yöneten varlık yöneticilerinin çoğu, bitcoin gibi dijital varlıklarla ilgileniyor, ancak hiçbiri küresel saklayıcıdan henüz bunları saklamalarını istemedi.

State Street’in dijital ürün geliştirme ve inovasyon müdürü Jay Biancamano yaptığı açıklamada “dijital varlıkları saklayabilme konusunda ve bu değişikliklerin iş modellerimiz için yıkıcı olmadığından emin olmak için nasıl birlikte çalışabileceğimiz hakkında daha fazla konuşuyoruz” ifadesini kullanıyor.

Perşembe günü bankanın New York’ta düzenlediği bir etkinlikte Biancamano, şirketin 2020’de dijital varlık saklama hizmeti ile ilgili ne yapacağı konusunda daha iyi bir fikri olacağını vurgulayarak saklama hizmetinden sonra State Street fon yönetimi, özel yerleşimler, dijital varlıkların ihracı ve alım satımıyla ilgileneceğini ifade ediyor.

Bir saklama çözümüne ilgi gösterememelerine rağmen, Boston merkezli bankanın müşterileri yeni varlık sınıfına daha fazla yatırım yapmaya devam ediyor.

Gelecek hafta açıklanacak bir ankete göre, State Street müşterilerinin yüzde 94’ü dijital varlıkları ya da ilgili ürünleri (örneğin bitcoin vadeli işlemleri) elinde tutuyor ve yüzde 38’i dijital varlık tahsislerini 2020’de artıracağını vurguluyor. Bu müşterilerin yüzde kırk beşi, bu yıl bankanın nicel analiz şirketi Oxford Economics tarafından yürütülen ankete göre tahsisatlarının aynı kalacağını ifade ediyor.

State Street, Wall Street’in “bitcoin değil blok zinciri” düşüncesinden 5 yıl içinde uzaklaştığının bir işareti olan dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanarak tesisatını yeniden donatma çabalarını azaltırken dijital varlıkları kucaklıyor.

Bu yılın başlarında, banka 100’den fazla blok zinciri geliştiricisini işten çıkardı. Bununla birlikte, bu ekibin sorumlulukları, Biancamano’nun ekibinden zaten ayrıydı. Diğer tarftan, müşteri ve üçüncü şahıslarla dijital varlık ve proof of work algoritmasına dayalı tokenlaştırma etrafında çalışmaya odaklanılıyor.

Biancamano, “Dijital varlıkların çevresinde gözetim sağlama ve hizmet sunabilmek, tüm arka uç altyapımızı oluşturmaktan ve Hyperledger blok zincirini desteklemek için teknoloji yığınımızı önceliklendirmekten farklı bir durum. Bunlar paralel yollardı. … Çok sayıda DLT mühendisine sahip olmadan gerek duyduğumuzda dijital varlıkları takip etmeye ve bu işe girmeye devam edebiliriz. Hala personel konusunda uzmanlığımız var, ancak altyapıya daha az, dijital varlıklara da daha çok önem veriyoruz” açıklamasını yapıyor.

Öncelikle ABD merkezli varlık yöneticileri ve sahiplerinden oluşan 101 örneğe dayanan ankette, müşterilerin yüzde 62’sinin tokenizasyonun risk yönetimini iyileştireceğini ve yüzde 55’inin güvenliği artıracağını ifade ediyor. Diğer taraftan katılımcıların yüzde 36’sı bu durumun yatırımı demokratikleşeceğini ve perakende yatırımcılar veya likiditeyi arttıracağını ifade ediyor.

Firmanın müşterileri ayrıca DLT’de State Street’ten daha fazla boğa durumuna geçebilir. Ankete katılanların yarısından fazlası (yüzde 62), teknolojinin 2020’de ticari işlemlerine entegre olacağını vurgularken ankete katılanların sadece yarısı; Yapay zeka için benzer bir durumun ortaya çıkabileceğini ifade ediyor. Ankete katılanların yüzde altmış beşi DLT’nin finansman ürünlerini iyileştireceğini vurguluyor

Ankete katılanların yüzde kırk beşi aynı zamanda 2020’de bir bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) ABD düzenleyici onayını alacağına inandıklarını ifade ediyor. Ancak, benzer araçların büyük para yatırımcıları için zaten mevcut olduğunu belirtiyor.

Biancamano “Dürüst olmak gerekirse, kurumlar zaten bu fonlara yatırım yapma yeteneğine sahip. VanEck özel bir yerleşim yapıyor. WisdomTree, İsviçre borsasına yatırım yapma yeteneğini açıkladı. Düzenleyicilerin bir bitcoin ETF ile daha rahat hale geldiklerini görmek isterim… ama bence bitcoin’e, bir fona yatırım yapma kabiliyetinin orada olduğunu düşünüyorum.”

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap