Spot Bitcoin ETF müracaatlarında kritik viraj yakın!

Spot Bitcoin ETF müracaatlarında kritik viraj yakın!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Spot Bitcoin ETF müracaatlarında kritik viraj yakın!

Kripto para piyasasına yeni bir soluk getirme potansiyeli taşıyan spot Bitcoin ETF’lerinde kritik viraja girildi.

Bitcoin, birkaç kripto borsasına açılan davaların tesiriyle savrulurken güçlü bir yardım eline tutunmuştu. Trilyonlarca dolarlık varlığı yöneten BlackRock, spot Bitcoin ETF müracaatında bulundu.

Bu müracaatla birlikte, kriptoya adeta can suyu geldi. Bitcoin’de spot ETF olması ve bunun büyük bir kurumsal şirket tarafından sağlanması, yeni boğa koşusunu da akıllara getirdi. BlackRock ile birlikte birçok kurumsaldan da spot Bitcoin ETF başvurusu geldi. Lakin ABD’li düzenleyici SEC, yapılan spot Bitcoin ETF’leri için şimdi bir karar vermiş değil.

SEC’in spot Bitcoin ETF kararı bekleniliyor

BlackRock ve beraberindeki birçok güçlü ismin gerçekleştirdiği spot Bitcoin ETF müracaatında kritik viraja girildi. ABD’li düzenleyici kurum olan SEC’in, Bitwise, BlackRock, VanEck, WisdomTree ve Invesco’nun spot Bitcoin ETF’leri için karar vermesi gerekiyor. Kararın tarihi ise 1 Eylül Cuma günü olarak gösteriliyor.

Karar gününün yaklaşmasıyla birlikte Bitcoin tarafında volatilite bekleniliyor. Fakat bu hafta da karar çıkmazsa, piyasanın toparlanması için rastgele bir sebep bulunmuyor.

Diğer taraftan, kripto piyasasının beklentisi bu hafta da kararın çıkmayacağı ve erteleme geleceği tarafında. Grayscale ile SEC ortasındaki ETF uğraşı de devam ediyor. Bu uğraşa yönelik kararın da önümüzdeki günlerde çıkma mümkünlüğü yüksek durumda. Bilindiği üzere Grayscale, Bitcoin ETF hizmetinin onaylanması için ağır mesai harcıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Spot Bitcoin ETF müracaatlarında kritik viraj yakın! 1

Spot Bitcoin ETF müracaatlarına yönelik kararın olumlu çıkması halinde, Bitcoin’de kısa müddette güçlü yükseliş mumları gelebilir. Bu mumların ise yüzde 5 ila yüzde 9 ortasında yükselişi yansıtması mümkün görünüyor. Lakin SEC, müracaatları kabul etmezse düşüş daha da şiddetlenebilir. Başka bir seçenek ve tahminen de gerçekleşmesi en beklenen seçenek olan erteleme kararında ise piyasa volatiliteden uzak hareketliliğini sürdürebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap