Son Dakika! TCMB Ağustos 2023 faiz kararını açıkladı!

Son Dakika! TCMB Ağustos 2023 faiz kararını açıkladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Son Dakika! TCMB Ağustos 2023 faiz kararını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırımcıların merakla beklediği Ağustos 2023 faizini yüzde 25’e çıkardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan eşliğinde yürütülen iktisat sürecinde, siyaset faizinde sıkılaşmaya gidilmesi ve faiz artışının gerçekleşmesi kararlaştırılmıştı. Bu süreçlerin ortasında TCMB, son iki siyaset faizinde artışa gitti. Ağustos için faiz beklentisi yüzde 20 olurken, açıklanan faiz kararı ise yüzde 25 oldu.

TCMB, Ağustos 2023 faiz kararında artışı seçti

Piyasaların odaklandığı ve merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ağustos ayı siyaset faizinde, yüzde 25 düzeyini kararlaştırdı.

Daha evvel TCMB, mali sıkılaşmanın başlatılmasını kararlaştırmıştı. Bu kapsamda, faizlerin yüzde 8,5 düzeyinden 17,5 düzeyine geldiği görüldü. Piyasalar ve beklentiler, bugün açıklanan karar ile siyaset faizinin yüzde 20 düzeyine çıkarılması istikametindeydi.

TCMB, beklentilerin üzerinde bir atılımda bulunarak yüzde 17,5’lik siyaset faizini yüzde 25’e çekti. Bu güçlü artış ile birlikte, piyasaları nasıl bir süreç izleyecek merak konusu.

Para Siyaseti Şurası siyaset faiziyle ilgili kararı hakkında şunları söyledi;

Para Siyaseti Şurası (Kurul) siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,5’ten yüzde 25 seviyesine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa müddette tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın denetim altına alınması için mali sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Yakın periyoda ait göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, fiyat ve kur kaynaklı maliyet istikametli baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır. Bu ögelere ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de tesiriyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) iddia aralığının üst sonuna yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Şura, nakdî sıkılaştırma adımlarının tesiriyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu formda tesis edileceğini öngörmektedir. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap