Son Dakika: Coinbase, Bu Kripto Şirketinin Azınlık Payını Aldı!

Son Dakika: Coinbase, Bu Kripto Şirketinin Azınlık Payını Aldı!

Paylaş
BTC Piyasası: Son Dakika: Coinbase, Bu Kripto Şirketinin Azınlık Payını Aldı!

Önde gelen kripto borsası Coinbase, Circle Internet Financial’da azınlık payını satın alıyor. Şirketler, USDC stablecoin’i yöneten Merkez Konsorsiyumu feshediyor ve Circle stablecoin’i büsbütün şirket içine getiriyor. Ayrıyeten, altı yeni Blockchain USDC ile entegre olacak ve toplam sayı 15’e ulaşacak.

Coinbase, Circle’ın azınlık payını satın alıyor

Kripto para borsası Coinbase, Circle Internet Financial’ın azınlık payını satın alıyor. Ayrıyeten şirketler, dünyanın en büyük ikinci stablecoin’i olan USD Coin’i (USDC) çıkaran Centre Consortium iştirakini feshediyor. Bu atılımın bir kesimi olarak Circle, USDC’nin ihracını ve idaresini büsbütün kurum içine taşıyacak. Ayrıyeten, altı Blockchain daha USDC için mahallî takviye ekleyecek. Böylelikle, desteklenen toplam Blockchain sayısı 15’e çıkacak.

Coinbase ve Circle, bir blog yazısında Coinbase’in ne kadar büyük bir pay aldığını açıklamadı. Ayrıyeten, altı ek Blockchain’in hangileri olacağını belirtmediler. Fakat, Eylül ayında Circle, 2023 yılında Polkadot, Near, Optimism ve Cosmos’u eklemeyi planladığını söylemişti. Bunun akabinde Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Coinbase Base isminde kendi Blockchain’ini kurdu.

BTC Piyasası: Son Dakika: Coinbase, Bu Kripto Şirketinin Azınlık Payını Aldı! 1

Stablecoin dünyasında tektonik değişimler oluyor!

Son vakitlerde dolara sabitlenmiş stablecoin dünyasında tektonik değişimler oldu. Son olarak, fintech devi PayPal, Paxos ile birlikte kendi PYUSD tokenini tanıttı. Böylelikle, Tether’in USDT ve USDC’sinin hakimiyetini sarsmak için bir adım attı. Ödemeler ve havalelerdeki derin bağları göz önüne alındığında PayPal’in güçlü bir rakip olması mümkün.

Coinbase’in eser idaresi kıdemli müdürü Phil McDonnell’a nazaran, Coinbase’in bakış açısına nazaran USDC’nin geleceği kripto ticaretinin çok ötesine, döviz, hudut ötesi fon transferleri ve finansal iştirak üzere alanlara uzanıyor. Lakin PayPal ile rastgele bir rekabeti küçümsemiyor.

BTC Piyasası: Son Dakika: Coinbase, Bu Kripto Şirketinin Azınlık Payını Aldı! 2

PayPal’ın PYUSD’si ‘pastayı büyütüyor’

Phil McDonnell verdiği bir röportajda “PayPal’ın bizim için pastayı büyüttüğüne hakikaten inanıyorum. Kripto bugün genel finans dünyasına kıyasla çok küçük. Bu nedenle, ister PayPal kapısından ister öbür bir kapıdan gelsinler, pek çok insan eninde sonunda Coinbase olarak biz de dahil olmak üzere kriptoda diğer şeylerin yolunu bulacaktır,” diyor.

Circle Baş Strateji Sorumlusu ve Global Siyaset Lideri Dante Disparte, stablecoin’lerin düzenlenmesinin erken evrim evrelerinde kaldığını, fakat ortaya çıkan netlik kırıntıları olduğunu söylüyor. ABD kongresinde iki partili bir temelde geçen 2023 Ödeme Stablecoin’leri Yasası için Netlik’e işaret etti. Disparte ayrıyeten Circle’ın kısa bir müddet evvel Singapur’da Büyük Ödeme Kuruluşu Lisansı aldığına dikkat çekiyor. Disparte ayrıyeten şu konuların altını çiziyor:

Sadece Merkez Konsorsiyumunu emekliye ayırabileceğimiz bir noktada değiliz. Tıpkı vakitte stablecoin’lerin düzenlenmesi konusunda piyasadaki netlik nedeniyle bunu yapmak patent açısından da mantıklı. PayPal üzere büyük şirketler oyuna giriyor. Ayrıyeten, daha uygun bir terim olmamakla birlikte, stablecoin kendi kendini düzenleyen bir tertip yapısını terk etmek için kâfi netlik var.

BTC Piyasası: Son Dakika: Coinbase, Bu Kripto Şirketinin Azınlık Payını Aldı! 3

Coinbase yeni atak yaparken kripto dünyası genişliyor!

Circle ayrıyeten geçen yıl pay satarak, ortalarında varlık yöneticileri BlackRock ve Fidelity Investments’ın da bulunduğu bir kümeden 400 milyon dolar topladı. Her ikisi de son vakitlerde spot Bitcoin ETF’leri çıkarmaya çalışarak bir sıçrama yaptı. Bu ortada, Circle geçtiğimiz ay güçlü bir bilanço oluşturmak ve temel iş faaliyetlerine odaklanmak emeliyle işgücünün bir kısmını azalttığını duyurdu.

Blog yazısı, “Coinbase ve Circle USDC rezervleri faiz gelirlerinden gelir elde etmeye devam edecek. Tarafların yeni düzenlemesine nazaran, bu gelir platformlarımızın her birinde tutulan USDC ölçüsüne nazaran paylaşılacak. Ayrıyeten USDC’nin daha geniş dağıtımından ve kullanımından elde edilen faiz gelirini artık eşit olarak paylaşacağız.” açıklamasına yer veriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap