SON DAKİKA: Çin Merkez Bankası’ndan Bitcoin’de flaş düşüş getiren duyuru

SON DAKİKA: Çin Merkez Bankası’ndan Bitcoin’de flaş düşüş getiren duyuru

Paylaş
SON DAKİKA: Çin Merkez Bankası’ndan Bitcoin’de flaş düşüş getiren duyuru

Reuters tarafından bildirildiği gibi, Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) Şangay ofisi, kripto para alım satımına karşı sıkı önlem alacağını açıkladı.

Çin Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde yer alan duyuruda, yatırımcıların Blockchain teknolojisiyle kripto paraları karıştırmamaları gerektiği konusunda uyarı da yapıldı. Uyarıda kripto para ihracı yoluyla alım satım ve finansmanın birçok risk içerdiği de kaydedildi.

Açıklamaya göre, Şangay kendi yetki alanında bulunan kripto para işlemlerini izleme çabalarını artıracak ve yerel sakinlere bu gibi hizmetler sağlayan kişi ve kuruluşlar yasaklanacak.

Merkez Bankası’nın Şangay ofisinden yapılan bu açıklama, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in geçtiğimiz ay Çin’in Blockchain teknolojisinin gelişimini hızlandırması gerektiğini söylemesinin ardından geliyor. Cinping’in sözleri sonrası Blockchain ya da dijital parayla ilişkili olan ya da olduğuna inanılan şirketlerin hisselerine yoğun bir ilgi görülmüş, hisselerin fiyatları çarpıcı biçimde artmıştı.

Bu arada kripto para yatırım şirketi Primitive Ventures’ın kurucu ortağı Dovey Wan, Çin’deki kripto para topluluğunun haftanın başından bu yana böyle bir resmi açıklama beklentisi içerisinde olduğunu ve Çin’de genellikle büyük hükümet duyurularının Cuma günü yapıldığını söyledi.

Bugün sabah saatlerinde Çin’in Shenzhen eyaletinin de yasa dışı faaliyet gösteren kripto para borsaları ve işletmelerine yönelik derin bir inceleme başlattığı bildirilmişti. Shenzhen’in bu şekilde faaliyet gösteren ancak ismi açıklanmayan 39 kripto para şirketi belirlediği ileri sürülüyor.

Bitcoin, Çin’den gelen duyuruyla beraber 7400 dolar seviyelerinden 6900 dolara kadar geriledi. Lider kripto para, TSİ 14.00 itibari ile kripto para borsası Bistamp’te 7140 dolardan alınıp satılıyor.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap