Son Bitcoin Dump’ının Sırrı Çözüldü! İşte Yaşananlar

Son Bitcoin Dump’ının Sırrı Çözüldü! İşte Yaşananlar

Paylaş
BTC Piyasası: Son Bitcoin Dump’ının Sırrı Çözüldü! İşte Yaşananlar

Lider kripto para Bitcoin fiyatı gün içinde 10 dakika içinde yaklaşık %8 düştü. Bu düşüş, kripto yatırımcılarını bir mana arayışına itti. Piyasa oyuncuları “Bitcoin neden düştü?” sorusuna karşılık arayışına girişti. Analistler 5 muhtemel nedene işaret ediyor

Bitcoin fiyatı birdenbire taban dalışı yaptı, herkes şaşkın!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bugün Türkiye saati ile 9:35 sularında Bitcoin fiyatı 10 dakika içinde apansız %8’in üzerinde düştü. Bu düşü, kripto piyasasının genelini tesiri altına aldı. Bu da kripto topluluğundaki pek çok kişinin başını karıştırdı.

Piyasaların neden ansızın düştüğüne dair bir fikir birliği yok. Bununla birlikte, birkaç kripto piyasası analisti birinci teorilerini paylaştı. Bunlar ortasında Elon Musk’ın SpaceX şirketinin Bitcoin varlıklarını satması da var. Öteki tarafta Çinli bir emlak devinin iflası ve faiz oranlarındaki artış korkusu da var.

SpaceX Bitcoin satıyor ve faiz oranı korkuları

EToro piyasa analisti Josh Gilbert, düşüşü SpaceX’in 373 milyon dolarlık Bitcoin varlığının bir kısmını ya da tamamını elden çıkardığına dair Wall Street Journal’ın 17 Ağustos tarihli bir haberine dayandırıyor. Gilbert, “Sektörde ne vakit Bitcoin satan büyük bir isim olsa, bilhassa de Elon Musk üzere tesirli biri, bu durum fiyatı baskı altına alır,” diyor. Bu da raporun internette yayınlanmasından yaklaşık 2,5 saat sonra ani bir fiyat düşüşü olduğunu gösteriyor.

Gilbert, bir öteki teorinin de piyasaların Fed’den gelecek faiz artırımlarına ait beklentileri nedeniyle hissiyattaki süratli değişim olabileceğini söylüyor. Bu bağlamda Gilbert, “Bitcoin geçtiğimiz ay daha yüksek bir düzeye çıkmak için uğraş etti. Ayrıyeten, 29 bin ila 30 bin dolar ortasında dar bir aralıkta süreç gördü. Böylelikle, varlığı daha yükseğe itecek çok az ‘iyi haber’ aldı. Faiz artırım beklentileri de sırf bu satışları artırdı,” diye ekliyor.

Devlet tahvili getirileri

CMC Markets’ten piyasa analisti Tina Teng, satışların ardındaki temel neden olarak devlet tahvili getirilerindeki son artışa bakarak farklı bir görüş paylaşıyor. Teng, artan tahvil getirilerinin tipik olarak daha geniş piyasa için likiditede bir azalma gösterdiğini açıklıyor. Bu doğrultuda, “Kripto paraların batmasının esas nedeni muhtemelen bu,” diyor. Ayrıyeten Teng, Evergrande krizinin Bitcoin fiyatı üzerinde dolaylı bir tesiri olduğunu beklenen görüyor. Lakin bunun düşüşün temel nedenleri ortasında olmadığını belirtiyor.

Çin Yuanı BTC için hala bir risk

Tina Teng, Evergrande krizini Bitcoin fiyat dalgalanmasının kıymetli bir nedeni olarak görüyor. Bununla birlikte, Matrixport Araştırma Müdürü Markus Thielen, Çin Yuan’ının devalüasyon riskinin satışlarda değerli bir rol oynamış olabileceğini sav ediyor. Bu bağlamda Thielen, şu açıklamayı yapıyor:

En büyük makro risk, 2007’den bu yana en zayıf düzeyde süreç gören Çin Yuan’ının potansiyel devalüasyonu. Çin’in Yuan’ı son kere devalüe ettiği Ağustos 2015’te, Bitcoin fiyatı devalüasyonu takip eden iki hafta boyunca %23 oranında geriledi. Daha manalı bir ralli başlamadan evvel, Bitcoin yılı devalüasyon düzeyinden %59 oranında üstte tamamladı.

BTC Piyasası: Son Bitcoin Dump’ının Sırrı Çözüldü! İşte Yaşananlar 1

Bitcoin balinaları büyük satış yapıyor

TheFlowHorse takma isimli türev traderı, BTC fiyatındaki ani düşüşün tek bir büyük aktörün büyük bir satış yapmasından kaynaklanmış olabileceğini argüman ediyor. Bunun da türevler üzerinde daha fazla baskıya neden olduğunu söylüyor. Trader, “Bu yalnızca doğal bir basamak değildi. Büyük biri bir maksat uğruna satış yaptı. Böylelikle, bunu harekete geçirdi. Spot hacim faillere kıyasla çok düşüktü,” diyor.

Kripto tahlil platformu Coinglass’ın bilgilerine nazaran, dört saat içinde 427 milyon dolardan fazla Bitcoin long durumu tasfiye oldu. Son 24 saatte, açık long konumları olan traderlar için 822 milyon dolardan fazla likidasyon gerçekleşti.

BTC Piyasası: Son Bitcoin Dump’ının Sırrı Çözüldü! İşte Yaşananlar 2Bitcoin long konumları tasfiye oldu. Kaynak Coinglass

TheFlowHorse, düşüşle ilgili açıklamaların birçoklarının “saf spekülasyon” olduğunu söylüyor. Bu ortada, düşüşten dakikalar evvel SEC’in Ethereum Vadeli Süreç ETF’sini onayladığını ima eden haberler geldi. Bu nedenle trader, büyük bir fonun Bitcoin konumunu ETH almak için boşaltmış olabileceğini öne sürüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap