Son 5 yılda yasa dışı kripto işlemlerinden 320 milyon pound ele geçirildi

Son 5 yılda yasa dışı kripto işlemlerinden 320 milyon pound ele geçirildi

Paylaş
Uzman Coin: Son 5 yılda yasa dışı kripto işlemlerinden 320 milyon pound ele geçirildi

Birleşik Krallık’ta son 5 yılda yasa dışı şekilde elde edilen kripto paraların toplam değerinin 322 milyon pound (yaklaşık 440 milyon dolar) olduğu belirtilirken, ele geçirilen paraların yüzde 99’unun ise Bitcoin olduğu açıklandı. Diğer coin’lerin içinde ise Ethereum, ZCash, Monero ve Dash gibi bilindik kripto paralar mevcut.

Yatırımcıların tecrübesizliğinden faydalandılar

İngiliz medyasında yer alan haberlerde konuyla ilgili konuşan bir devlet görevlisinin verdiği bilgiler de yazılırken, ismi açıklanmayan kişi, çoğu kripto paranın organize suç örgütlerinden ele geçirildiğini söyledi. Örgütlerin genelde, konuyla ilgili fazla bilgisi bulunmayan tecrübesiz yatırımcıları kandırarak bu varlıkları elde ettikleri belirtildi.

Dorset adlı devlet kurumundan yapılan açıklamada, 5 sene öncesine göre çalışanların kripto paralar konusunda çok daha bilgili oldukları ancak alınacak daha fazla yol olduğu, bunun sebebinin ise kripto paraların takibinin zor olmasından kaynaklandığı yazıldı.

“Hacker’lar yasa dışı kripto işlerinde uzman oldular”

Başka bir görevli ise, dijital dünyadaki suç oranının her gün arttığını, bunun sebebinin ise 2021 yılında kripto paralarda yaşanan büyük artış olduğunu söyledi. Hacker’larla ilgili neredeyse her gün bir operasyon yapıldığını belirten görevli, bu kişilerin illegal kripto para işlemlerinde de artık uzmanlaştıklarının görüldüğünü belirtti.

Görevli ayrıca hacker’ların, güvenlik güçlerinin kendilerini aradıklarını çok iyi bildiklerini bu yüzden de, taktiklerini düzenli olarak değiştirdiklerini aktardı.

İngiliz medyasından cryptopolitan adlı web sitesinin haberinde ayrıca, Birleşik Krallık’ta 48 tane bu konuyla ilgilenen kolluk kuvveti kurumunun olduğu ancak açıklanan 322 milyon pound’luk rakamın ise sadece 12 kurumun ele geçirdiği kripto para rakamını kapsadığı belirtildi ve rakamın çok daha yüksek olabileceği yazıldı.

Chainalysis raporu endişelerin tersini söylüyor

Kripto paralarla ilgili senelerdir yapılan “Yasa dışı işlemlerde kullanılıyor” iddiaları ise uzmanlar tarafından artık abartılı bulunmaya da başlandı. Dün yayımlanan Chainalysis raporunda, 2021 yılında yapıaln tüm kripto para işlemlerinde yasa dışı olanalrın oranının %0.15 olduğu gösterilmişti. En yüksek rakama ise 2019 yılında ulaşılmış burada da oran %3.37 olmuştu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap