Şok! Müflis Kripto Borsası Fonları Buralarda Kullanmış

Şok! Müflis Kripto Borsası Fonları Buralarda Kullanmış

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Şok! Müflis Kripto Borsası Fonları Buralarda Kullanmış

Müflis kripto borsası FTX’in Borçluları tarafından yakın vakitte yapılan bir müracaat bugün gündeme düştü. Buna nazaran şirket fonlarının yöneticilere yapılan dahili nakit ödemelerde kullanımı kelam konusu. Yalnızca bu kadar da değil. Ayrıyeten American Yacht Group üzere kuruluşlara direkt transferler için kullanıldığı da ortaya çıktı. Bu ifşaat, kripto para ticareti sanayisindeki finansal uygulamalara ışık tutuyor.

Kripto şirketinin fonlarından yöneticiler yarar sağlamış

CEO John Ray III tarafından yönetilen belgede farklı ayrıntılar var. Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’a ilişkin bir ticaret şirketi olan Alameda Research’ün yöneticilerine ışık tutuyor. Rapor, şirket fonlarının bu yöneticilere değerli ölçüde ferdî nakit transferini ifşa ediyor. Dikkate paha süreçler ortasında Sam Bankman-Fried‘e yapılan ödeme var. Bu ödeme basitçe “Nakit Ödeme” olarak etiketleniyor. Ayrıyeten sayı da çok yüksek. Buna nazaran 900 milyon doların üzerinde transfer var. Ayrıyeten 15,5 milyon dolarlık nakit transferi de var. Bütün bunlar kripto para dünyasında kuşku uyandırıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Şok! Müflis Kripto Borsası Fonları Buralarda Kullanmış 1

Kripto para dünyası diğer hareketleri de merak ediyor. Öteki taraftan eski Alameda CEO’su Caroline Ellison’a yapılan 3,5 milyon dolarlık tek bir transfer yer alıyor. Listede ayrıyeten, şirketten istifasını açıklamadan kısa bir müddet evvel bir tekne satın alan eski Alameda eş CEO’su Samuel Trabucco için American Yacht Group’a 2,5 milyon dolarlık bir ödeme yapıldığı görülüyor. Bu harcama dikkat çekiyor. Öbür taraftan şirket fonlarının kullanımına ait soruları gündeme getiriyor.

Kilit çalışanlar gündemde

Belgelerde ayrıyeten, her ikisi de cürmünü kabul eden ve Sam Bankman-Fried aleyhinde söz vermesi beklenen kurucu ortak Gary Wang ve eski mühendislik yöneticisi Nishad Singh de dahil olmak üzere başka Alameda Research çalışanından de bahsediliyor. Öte yandan eski FTX eş CEO’su Ryan Salame’nin bu bahiste tabir vermesi beklenmiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Şok! Müflis Kripto Borsası Fonları Buralarda Kullanmış 2

Sam Bankman-Fried hakkındaki savlar da gelme devam ediyor. Buna nazaran Adalet Bakanlığı savcıları tarafından Sam Bankman-Fried’e karşı suçlamalar var. Kendisini “FTX müşteri mevduatlarını zimmetine geçirmekle” itham ediyorlar. Başka taraftan milyarlarca dolar fiyatındaki bu fonların, kendi kendini zenginleştirme, siyasi bağışlar ve Alameda’nın işletme maliyetlerini karşılamak üzere çeşitli maksatlarla kullanıldığı savlar ortasında. Bu tezler, kripto para kesiminde müşteri fonlarının berbata kullanımına ait telaşları artırıyor.

Alameda Research’ün mali zorlukları

Esas sahibi Bankman-Fried ve ortak sahibi Gary Wang olan Alameda Research, eş CEO’lar Caroline Ellison ve Samuel Trabucco tarafından yönetiliyordu. Hakkında rastgele bir suçlama bulunmayan Trabucco, şirketin çöküşünün akabinde şimdi kamuoyuna açıklama yapmadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Şok! Müflis Kripto Borsası Fonları Buralarda Kullanmış 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bu ifşaatlar dikkat çekiyor. Kripto para ticareti bölümünde şeffaf finansal uygulamaların ve hesap verebilirliğin değerinin altını çiziyor. Ayrıyeten, gelişmeye devam eden kesimin karşılaştığı düzenleyici zorlukların da keskin bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyorlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap