SIX borsası, token’laştırılmış menkul kıymetler için lisans aldı

SIX borsası, token’laştırılmış menkul kıymetler için lisans aldı

Paylaş
Uzman Coin: SIX borsası, token’laştırılmış menkul kıymetler için lisans aldı

İsviçre, dünyada tamamen regüle edilmiş ilk menkul kıymet token borsasına sahip ülke oldu. İsviçre borsasının dijital kolu olan SIX borsası, dijital varlıklar için bir borsa başlatmak ve dijital menkul kıymet saklama işlemleri için, ülkenin regülasyon kurumu FINMA’dan onay aldı. FINMA’dan çıkan izin, 1 Ağustos’ta değişen “dağıtık defter tekenolojileri kanunu” çerçevesinde verildi.

SIX, ilk olarak 2018 yılında blok zincir teknolojisi tabanlı dijital varlıklar için bir borsa kuracağını açıklamıştı. Şimdi ise FINMA, SIX’e, bir borsa çalıştırma ve dijital varlıklar için oluşturulmuş menkul kıymet yatırma lisansı olmak üzere iki izin belgesi verdi.

SIX’in 3 yıl önce yaptığı duyuruda amaç, geleneksel menkul kıymetlerin token’laştırılmasıydı. Yapılan açıklamanın ardından ise hangi menkul kıymetlerin dijitalleştirileceği konusu belli değil. Dijital menkul kıymetlerin alım, satım ve saklama hizmetlerinden SIX’in bir alt şirketi olan SDX Trading sorumlu olacak. SDX ayrıca, gerekli olan likiditenin sağlanması için de ekosistemi kuracak.

SDX’in; bankalara, sigorta şirketlerine ve kurumsal yatırımcılara hitap etmeyi düşündüğü belirtildi.

“Dijitalin ana akıma dahil olması açısından önemli bir kilometre taşı”

SIX’in küresel borsalar başkanı ve yönetim kurulu üyesi olan Thomas Zeeb, alınan lisanslarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu lisanslar, kurumsal şirketlere geleneksel bir borsa gibi tüm gereksinimlerini karşılayan güvenli ve güçlü bir altyapı sağlamada, yani dijitalin ana akıma dahil olmasında önemli bir kilometre taşı oldu”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap