Sıradaki Bitcoin Rallisinin İpucu Metrik Açıklandı!

Sıradaki Bitcoin Rallisinin İpucu Metrik Açıklandı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Sıradaki Bitcoin Rallisinin İpucu Metrik Açıklandı!

Bitcoin için çalkantılı bir haftayı yaşadık. Kripto paraların amiral gemisi dolar karşısında %10’luk bir düşüş yaşadı. Ayrıyeten bu düşüş SpaceX’in potansiyel Bitcoin satışı hakkında spekülasyonlara yol açtı. Buna karşın BTC yılbaşından bugüne yaklaşık %50’lik bir artışla etkileyici bir büyüme gösterdi. Öbür taraftan, BTC madencilik payları bu yıl %200’ün üzerinde artış gösterdi. Ayrıyeten Cipher Mining (CIFR) %389’luk kayda kıymet bir karla başı çekiyor.

Bitcoin odaklı pay senetleri

2023, kripto paralarla ilgili pay senetlerinin klasik borsa ölçütlerinden kıymetli bir farkla daha âlâ performans gösterdiğini gördü. ABD’nin en büyük 500 şirketinden oluşan S&P 500, bu yıl şimdiye kadar %14’lük sağlıklı bir yarar kaydetti. Teknoloji odaklı NASDAQ Composite %28’lik şaşırtan bir artışa sahip. Öteki taraftan Dow Jones Industrial Average daha mütevazı bir %4’lük kar elde etti. Kayda paha ferdi performans gösterenler ortasında Nvidia (%219), Meta (%164) ve Tesla (%117) bulunuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıradaki Bitcoin Rallisinin İpucu Metrik Açıklandı! 1

Ancak Bitcoin madencilik payları, 2023’te artan blockchain faaliyetlerinden faydalanıyor. Buna nazaran üstte verdiğimiz en yeterli performans gösterenleri bile geride bıraktı. Önde gelen iki Bitcoin madencilik payı olan Riot Blockchain Inc. (RIOT) ve Marathon Digital Holdings Inc. (MARA), Ocak ayından bu yana %200’ün üzerinde artış gösterdi. Ayrıyeten her ikisi de etkileyici %228’lik yararlar kaydetti. Yeniden de, Cipher Mining bu yıl %389 üzere şaşırtan bir oranda yükselerek hepsini gölgede bıraktı.

BTC madencilik pay senedi artışının ardındaki itici güç

Bitcoin ve pay senedi fiyatları ortasındaki korelasyon, yatırımcıların zincir üzerinde long Bitcoin durumları tutarken daha fazla kaldıraçla da olsa piyasa dalgalanmalarını birlikte yönlendirmelerine imkan sağlıyor. BTC madencilik pay senetlerini bilhassa cazip kılan şey, klâsik pay senetlerinden daha fazla kaldıraç potansiyeline sahip olmaları. Ayrıyeten direkt BTC satın alamayan kurumsal yatırımcılar için yararlı bir vekil misyonu görmeleridir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Sıradaki Bitcoin Rallisinin İpucu Metrik Açıklandı! 2

Ancak, Bitcoin madencilik kesiminin döngüsel yapısı göz önünde bulundurulduğunda yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. Bitcoin fiyatları dalgalandıkça, madencilik operasyonları kârsız hale geliyor. Nasdaq, BTC madencilik paylarındaki potansiyel yatırımcılara bu eşsiz dinamikleri güzelce anlamalarını tavsiye ediyor. Bu madencilik payları bu yıl harika getiriler sağlamış olsa da, dikkatli bir kıymetlendirme gerektiren Bitcoin’e has riskler de taşımaktadır.

Bitcoin fiyatında rallinin habercisi mi?

Bitcoin madencilik paylarının harikulâde performansı, Bitcoin’in geleceğindeki değerli fiyat hareketlerinin habercisi olabilir. Kurumsal yatırımcılar btcpiyasasi.com olarak baktığımızda SHA-256 hash para ünitesini giderek daha fazla benimsiyor. Buna nazaran, madencilik pay senetleri Bitcoin’in benimsenmesinin gelişen görüntüsü hakkında pahalı bilgiler sağlıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap