Singapur Yüksek Mahkemesi, Bybit davasında kriptoyu mülk olarak tanımladı

Singapur Yüksek Mahkemesi, Bybit davasında kriptoyu mülk olarak tanımladı

Paylaş
BTC Piyasası: Singapur Yüksek Mahkemesi, Bybit davasında kriptoyu mülk olarak tanımladı

Singapur Yüksek Mahkemesi, Seyşeller merkezli Bybit borsası ve bir kontratlı ortasındaki davada, kripto varlıkları tröstlerde tutulabilecek bir mülk olarak tanımladı.

Bybit, istihdam mukavelesini ihlal ettiği ve durumunu kullanarak kendisine ilişkin adreslere 4,2 milyon USDT aktardığı teziyle Ho Kai Xin’e dava açmıştı. Ho’nun yeniden kendi banka hesabına bir ölçü fiat para aktardığı da sav edilmişti.

Davaya başkanlık eden Yargıç Philip Jeyaretnam, verdiği kararda “Aksiyon alabilen her şey üzere USDT de tröst altında tutulabilir.” sözlerini kullandı.

Kararda 3 Temmuz 2023’te Singapur Mali Otoritesi tarafından yayımlanan kamuoyu görüşü duyurusuna da atıfta bulunuldu. Görüşler, “dijital varlıkların pratikte belirlenebilir ve ayrıştırılabilir olduğunu” yansıtıyordu. Bu da dijital varlıkların tröstlerde tutulabileceği görüşünü destekliyordu.

Yargıç, bir kripto varlık sahibinin prensip olarak infazı kabil bir mülkiyet hakkına sahip olduğunu da kelamlarına ekledi. Bu kararının “bir çeşit döngüsellik unsuru” içerebileceğini kabul etti lakin hukukî açıdan dijital varlıkların para üzere öteki toplumsal oluşumlardan farklı olmadığını belirtti.

Jeyaretnam, “Biz beşerler kabuk, boncuk yahut farklı halde basılmış kağıtların bir değişim pahası olduğunu kabul ettiğimizde bunlar para haline gelir.” dedi ve ekledi:

Borsa, Ho’nun hem USDT hem de fiat paraları Bybit ismine tröstte tuttuğuna dair bir beyan istedi. Ho, kuzeni Jason Teo‘yu bilgisi dışında Bybit’ten varlık çalmakla suçladı ve bu adreslere yalnızca kendisinin erişimi olduğunu söyledi.

Yargıç ise Jason’ın bu türlü bir rolde olmadığına kanaat getirerek Ho’nun çaldığı varlıkları Bybit’e iade etmesi gerektiğini bildirdi.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap