Sıkı AB Düzenlemeleri Sebebiyle Borsalar Bölgeyi Terk Ediyor

Sıkı AB Düzenlemeleri Sebebiyle Borsalar Bölgeyi Terk Ediyor

Paylaş
Sıkı AB Düzenlemeleri Sebebiyle Borsalar Bölgeyi Terk Ediyor

Kripto para türev borsası Deribit, AB temelli olan ve Hollanda’da bulunan ofisini Panama’ya taşımaya karar verdiğini açıkladı. Bunun üzerine yatırımcılar farklı borsaların da aynı şekilde ülkeden çıkmasından endişe duyduklarını ifade etmeye başladı…

Bir yatırımcı olan, Crypto Street Podcast’e ev sahipliği yapan ve bir Twitter kişiliği olarak bilinen Prince Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, “Bu aylar önce yapılan bir röportajda ima ettikleri bir şeydi ve kripto para piyasasında gerçekleşmesini beklediğim bir şeydi.” ifadelerini kullandı.

AB’den Çıkıyorlar

Deribit konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Hollanda’nın yakında kabul edeceği ve 5AMLD olarak bilinen katı AB düzenlemeleri nedeniyle Hollanda’dan Panama’ya taşınacağını ifade etti. Bunun yanında taşınmanın resmen 10 Şubat 2020’de gerçekleşeceği belirtildi.

Ayrıca bu hamlenin bir parçası olarak Deribit, “Müşterinizi Tanıyın” (KYC) gereksinimlerinde müşterilerin sağladığı KYC verilerine dayanarak platforma iki yetkilendirme katmanı ekleneceğini ve buna bağlı olarak bazı değişiklikler yaşanacağını duyurdu.

Öte yandan tanındık bir yatırımcı ve analist olan Michaël van de Poppe da Amsterdam merkezli Deribit ve 5AMLD düzenlemeleri hakkında konuştu ve şu ifadeleri kullandı:

Bence uzaklaşmaları, ilerleyebilmeleri için en uygun seçenek. Yoksa onlar da bu katı kurallara tabi olmak zorunda kalacaklar. Ayrıca tek taşınma kararı alan da Deribit değil…

Değişen Manzaralar

Deribit’in hareketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para birimleri ile ilgili atılan hamleleri daha sıkı bir şekilde gözlemlemeye başlayacağını açıklamasının hemen ardından geldi…

Öte yandan borsalar düzenleyici makamların bu değişen tavırlarına göre kendi yollarını belirlemeye başladı. Binance, türev ürünlerini piyasaya sürmeden kısa bir süre önce 2019’da ABD müşterilerinin borsayı kullanamayacağını açıkladı ve hemen sonrasında yalnızca ABD müşterilinin kullanabileceği Binance US’i kullanıma sundu.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap